Filmden Sonra Okunması Gereken 9 Aquaman Macerası!

Denizlerin Kralı (ve Hikayeleri)

Bu ay, salonları sırılsıklam edecek bir film geliyor: Aquaman. Ama şaşıracaksınız ki Aquaman genelde posterlerde gördüğünüz Baywatch’daki Jason Momoa gibi uzun saçlı oduncu kılıklı biri değil.

Hatta, Aquaman geçtiğimiz on yıl içerisinde; tek eli zıpkın taşıyan iri kıyım biri, çırılçıplak halde fener kulesindeki bir adamın, babası olduğunu düşündüğü için onu rahatsız eden bir çocuk, sadece karısını arayan bir adam gibi birçok farklı şey oldu. Demek istediğimiz Arthur Curry’nin sabıkası kabarık.

Biz de sizin için bu konuda bir liste yapmanın tam zamanı olduğunu düşündük ve Atlantis adonislerine iştahınızı açmak için Aquaman’in en iyi on hikayesini derledik.

..

The Atlantis Chronicles #1-7 (David/Maroto)

Peter David’in Aquaman üzerindeki etkisi kesinlikle tartışılamaz (hatta kendisinin işlerini listemize üç kere ekledik) ve hepsi bu hikayede başlıyor.

Kitapta David hikayelerini Atlantis karakterlerinin bakış açılarından ilerleyen  bir örgü ile anlatarak Atlantis’in, Themsycira ve Krypton gibi DC evreninin vazgeçilmez bir dünyası olduğunu kanıtlıyor. Esteban Maroto’nun korku ve fantazi illüstrasyon geçmişi ise hikayeye son derece iyi uyuyor.

Aslında kitapta Aquaman büyük bir rol oynamasa da, hikayenin sonunda dünyaya gelmesi Atlantis’te yeni bir çağın başlangıcını tetikliyor.

..

The Legend of Aquaman (Giffen/Fleming/Swan/Shanower)

Uzun bir süre, Aquaman hikayelerini sadece geçmişini ve orijin hikayesini yeniden şekillendirmeye yoğunlaşmış olarak gördük.

Neal Pozner ve Craig Hamilton’un Crisis’ı sonrası, Keith Giffen ve Robert Loren Fleming  yeni bir yol deneyerek onu Crisis öncesi statükosuna geri getirmeye çalışmışlardı. Hapishane kıyafeti olduğunu öğrendiğimiz klasik turuncu ve yeşil kostümü gibi birçok konunun detaylarına da açıklama getirmişlerdi.

Hikaye, sonlarına doğru biraz garip toparlansa da sadece Curt Swan’ın efsanevi çizimleri yüzünden bile okunması gerektiğini düşünüyoruz.

..

The Trench – Aquaman #1-4 (Johns/Reis)

Flashpoint’in DC Evreni’ni sonsuza kadar değiştirmesinden sonra, Geoff Johns imkansız bir görevi sırtlamak için kolları sıvadı: Aquaman’i “cool” yapmak.

En başta insanlar Johns’un serisinin ilk sayısı çıkana kadar fikri gülünç buldu. Fakat yazar Aquaman’ın itibarını güçlü tutma konusunda ısrarcıydı. Ivan Reis’in çizimleri ile, Aquaman bu dönemde yoksun kaldığı hükümdarlık hissi ve onurlu öfkesini hızlı bir şekilde geri kazandı. Johns, Aquaman’in gülünç taraflarının gölgelemek yerine onları etkili bir şekilde karakterin hikayesi ile birleştirerek  onu, eski hayranlarının zaten farkında olduğu hale yani Aquaman’in her zaman “cool” olduğu devire geri getirdi.

..

Aquaman: Time & Tide #1-4 (David/Jarvinen)

Orijin hikayelerini daha bitirmedik. Time and Tide macerasında Peter David, The Atlantis Chronicles’da başladığı temel üzerine inşa etmeye devam edip bizi Aquaman’in kariyerinin ilk yıllarına götürüyor.

Farklı hikayeler dizisi ile David, bizi Aquaman dünyasındaki farklı ilkler ile tanıştırıyor -bacaklarındaki yüzgeçten ismini nasıl aldığına kadar. Kirk Jarvinen ise bize 90lar’daki birçok çizgi roman tarzının dışında, temiz çizgileri ve ifadeleri güçlü yansıtan surat çizimleri ile Disney animasyonlarını andıran fakat kitabın tonlarına son derece uyan bir tarz ile karşımıza çıkıyor.

..

Drowned Earth (Snyder/Tynion/Irving etc.)

Drowned Earth’in içeriği ve barındırdığı ölçek algısı ile listedeki diğer Aquaman maceralarını, Justice League üyelerinin bulunduğu dünya ile aynı yere uyarlamış.

Scott Snyder ve James Tynion bu oluşan mitoloji üzerine eklemeler yapma geleneğine devam ediyor. Fakat bu sefer tehdit daha önce Aquaman ve League’in uğraştığından çok daha geniş. Ve tabii Francis Manapul ve Frazer Irving’in sanatsal katkılarından bahsetmezsek onları ihmal etmiş oluruz. Manapul’un işleri bu dönemlerde DC Evreninin kuvvetli güçlerinden biri haline geldi ve Irving’in korku elementlerinin eklenmesi ile Drowned Earth şimdiden modern klasikler arasınadaki yerini kazandı.

..

American Tidal – Aquaman #15-20 (Pfeiffer/Gleason)

Aquaman’in bu devri, 90’larda gördümüz ve sevdiğimiz “savaşçı kral” kimliğinden, kayıp deniz tanrılarından insanlığa yollanmış bir armağan kimliğine bürünüyor; ve karşımıza bir eli kanca yerine sudan oluşan bir Aquaman geliyor.

Anton Gheist, San Diego’nun yarısını sular altında bırakır ve Aquaman de acele ile insanları kurtarmaya koşar, fakat garip bir şekilde onlar da suyun altında nefes alabiliyordur. Atlantis’ten sürgün edilmiş Aquaman hayatını bu zekice isimlendirilmiş olan yer altı şehri Sub Diego’da yeniden şekillendirmeye başlar ve vatandaşların yeni yaşamlarına alışma sürecinde büyük bir etki yaratır. Patrick Gleason’un eski işlerinden olan bu maceranın sessiz açılışı açıkça gösteriyor ki bu macera da tüm zamanların en iyi Aquaman maceraları listesinde her daim yer alacak.

..

The Triton Saga – Aquaman Annual #1, Aquaman #34, 42-46 (David/Calafiore)

Peter David’in Aquaman’i tanrılar ile savaşacak kadar özgüvene bile sahipti. David’in yorumu, Poseidon’u tahtından indirdikten sonra Triton ile savaşan keyif verici bir Aquaman macerası ortaya çıkardı.

Aquaman’in zıpkın eli çizgi roman dünyasının testesteron dolu yıllarının garip bir yan ürünü olsa da Peter David’in karakterimiz üzerinde olan bu etkisi uzun yıllar boyunca yankı uyandırmaya devam edecek gibi duruyor.

..

..

..

The Search for Mera – Aquaman #40-47

Jim Aparo tam anlamı ile bir efsane ve kendisinin Aquaman’e başlangıcı da yazar Steve Skeates ile giriştiği bu iş. Hikaye Arthur’un kayıp prenses Mera’yı ararken Atlantis’in onun yokluğundaki siyasal entrikalarını ele alıyor.

Ve “Arthur ve Mera Ayrılıyor” ana teması tonlarca kez tekrarlanmış olsa da, yazarların tekrar tekrar bu konuya geri dönmesinin sebebi de bu macera. Aquaman her zaman kuvvetli yan karakterleri olan bir seri oldu ve Mera da bu hikayede Atlantis kralının yanında yer alabilecek çok kuvvetli bir karakter.

Gelgitlerin bir araya getirdiği aşıklarımızın hikayesi Aquaman mirasının çok değerli parçalarındandır ve bu hikaye de bu teoriyi sağlamlaştıran en iyi örneklerden biridir.

..

Death of a Prince – Adventure Comics #451-455, Aquaman #57-63

Atlantis’in kralı, evli ve çocuklu bir babaydı ve süper kahramanımız için herşey  yolundaydı. Tabiki de hepsi darmadağın oldu.

Adventure Comics  “Death of a Prince” macerasında, Black Manta’yı Arthur’un DC Evrenin sırılsıklam köşesindeki nihai düşmanı olarak takarrür eder. Karakter ölümleri en sıradan çizgi roman okuru için bile yeni bir şey değildir. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat erken 70’lerde Black Manta’nın Aquaman’in yeni doğmuş bebeğini öldürmesi, hayranlar için büyük bir adım olmuştu. Bu hikaye örgüsü o kadar popülerdi ki DC’nin seriyi iptal etme konusunda geri adım atmasına yol açtı.

Kaynaknewsarama.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat...

Alita: Battle Angel Sinemalarda!

James Cameron’un yıllardır Alita: Battle Angel’ı beyaz perdeye getirmek için uğraştığını duyuyoruz. Şimdi...

Marvels 25 Yaşında

“ Her an evinin duvarlarını yıkarak içeri girebilecek yaratıkların olduğu...

The Flash #750 On Yıl Varyant Kapakları

DC 4 Mart'da yayınlanacak The Flash #750 96 sayfalık prestij sayısının (9.99$) on...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...