Marvels 25 Yaşında

 Her an evinin duvarlarını yıkarak içeri girebilecek yaratıkların olduğu bir dünyada…

… Ben nasıl bir koca – hatta belki bir baba – olabilirdim ki? “

Yazıma nasıl başlayacağımı bilemeyince en güzeli “Marvels” çizgi romanını baştan okumak dedim kendime ve dersini tekrar etmenin meyvelerini alan bir çocuk gibi isteğime kolayca ulaştım.

Yukarıda okuduğunuz giriş cümlesi Marvels’ın sayfalarından alınma. Phil isimli sıradan bir gazetecinin bir yandan hayatını yaşayıp, kariyerini iyileştirme çabasını okurken bir yandan da “ mucizeler çağının “ getirdiği değişikliklerin günlük yaşamına etkilerini görüyoruz.

Marvels çizgi romanı bizi geçmişe götürüyor. Kahramanların, süper kötülerin, mutantların veya dünya dışı varlıkların olmadığı bir tarihe dönüp, Marvel Comics’in yarattığı ilk süper kahramanların ortaya çıkışlarına şahit oluyoruz. Bir bilim adamının yarattığı ilk “ Human Torch “ ve Atlantis Prensi Namor.

Eğer vakti zamanında bu kahramanların ortaya çıktığı çizgi romanları okuma şansımız olsaydı, birbiriyle neden savaştıklarını, neden 2. Dünya Savaşı’nda rol aldıklarını ve buna benzer çeşitli pasif-agresif olayın sebebini bilebilirdik. Ancak ana karakterimiz Phil, Manhattan’da yaşayan sıradan bir adam olduğu için, çoğu sıradan vatandaş gibi ancak kafası karışıyor. Bir gün kendilerine yardım eden Namor, öbür gün New York’u sel bastırabiliyor. Kurt Busiek’in usta anlatımıyla Marvels, gerçekten kahramanların dünyasında yaşasak başımıza neler gelebileceğini, nasıl çaresiz hissedeceğimizi nefis bir şekilde anlatıyor.

Namor ve Human Torch aralarında savaşırken, bu olayı fotoğraflamak için savaşın çok yakınına giden Phil, parçalanan bir duvardan seken tuğla ile gözünü kaybediyor. Aslında bu kısa ama net olayın vermeye çalıştığı fikri çok sevdim. Normal bir insan olarak süper insanlara karşı olan acizliğimizi müthiş bir şekilde anlatmış. Değil onlara kafa tutmak, aralarındaki savaşta bize istemeden verdikleri zarar bile tek gözümüze mal olurken demek ki isteyerek saldırsalar başımıza neler gelecek?

Kitap boyunca çoğu Marvel karakterini görüyoruz. Hepsinin ortaya çıkış hikayesini işlememiş olsalar da X-Men gibi bir ekibi es geçmeleri tabi ki olanaksız.

Mutanların ortaya çıkışı ve insanların dizginlerinden boşanmış öfkelerine fazlaca sayfa ayrılmış. Mutantların, ırkçılığa karşı anlatılacak hikayeler için alegori olduğu düşünülürse, bu kitap da anlatımı kısa ve öz şekilde, başarıyla gerçekleştiriyor.

Süper kahramanlar ortaya çıktığında yer yer korkan ama onlardan nefret etmeyen insanlar, mutantlara karşı hastalıklı bir öfke duyuyorlar. Sadece diğer insanlardan duydukları ve medyadan pompalanan haberler yüzünden mutantlardan nefret eden Phil, kendi çocuklarından hayatının dersini alarak tüm bildiklerini, duyduklarını tekrar gözden geçiriyor. Ross ustanın küçük mutant kız çizimi, Phil’de yaşattığı şoku iyice anlamamıza yarıyor. Şahsım adına çizgi romanları sevme nedenlerimden biri de bu, görselle desteklenen anlatı yazara ve çizere daha vurucu olabilme şansı veriyor.

Bu kısacık kitapta o kadar fazla konuyu öyle ustalıkla ve net şekilde anlatıyorlar ki insanın takdir etmekten başka bir şey gelmiyor elinden. Kitabın nispeten sonlarına doğru yaşanan bir olayda J.J. Jameson’un olayı nasıl çarpıttığını ve yanlı ve yalan şekilde yaptığı haberi görüyoruz. Sadece tek panellik bir anlatı ile medyanın istediği olayı nasıl istediği gibi gösterebileceğini görüyoruz. Yine a z önce değindiğim; görsel anlatının gücü.

Toplam 4 bölümden oluşan kitapta hatırı sayılır bir kısmı Gwen Stacy’ye ayırmış Busiek. Eser boyunca mutanlardan süper kahramanlara kadar tüm meta insanların niyetlerinden bağımsız bir şekilde yaşattığı yıkım ve korkuyu yaşarken birden Gwen ile beraber kahramanların bulunduğu ve koruduğu dünyanın güzelliklerini de görüyoruz. Bildiğimiz dünyanın değişmesiyle beraber yaşanan çaresizliğin yanında umudun, çabanın ve bakmayı bıraktığımız renklerin de hala dünyamızda olduğunu fark ediyoruz. Ne kadar Gwen’in öyküsü mutlu bitmese de Gwen’in ağzından ( biraz da Marvel dünyasını metafor olarak kullanarak ) hayatın yaşamaya değeceğini, dünyanın tüm kirlerine rağmen bir o kadar da güzellik barındırdığını anlatıyor.

Ben ve benim gibi yaşı tutmadığı için Fantastic Four’un altın yıllarını kaçıran okuyucular için de güzel  bir sürpriz var; Geçen hafta Marvel tarafından “ Fantastic Four : World’s Greatest Week “ adıyla Fantastic Four’un geri gelişini kutlayan ve bir dizi etkinlikle kutlanan haftanın ardından bu kitaptaki kısımları da okumak ayrı keyif katıyor. Bilmeyenler için hemen kısa bir bilgi vereyim, F4 ailesi çizgi roman aleminin ilk “ süper kahraman ailesi”dir. Reed Richards ve Susan Storm evliliğinin yaşandığı fasikülü okuyamadıysanız üzülmeyin, bu kitapta efsane bir panelle tüm eksiğinizi gidermiş kadar olacaksınız.

Biraz da bu kitabın öneminden bahsetmek istiyorum.

1994 yılında ilk fasikülü yayınlanan Marvels, yazının içinde de değindiğim üzere Kurt Busiek ve Alex Ross tarafından yaratıldı. Günümüzde her birkaç senede bir sıfırlanan ve ipin ucunun iyice kaçtığı Marvel evrenine genel bir bakış sunan, bir bakıma kronoloji ve hatta biyografi olarak görülebilecek bir eser.

Alex Ross faal çizerler arasında ( belki de gelmiş geçmiş tüm çizerler arasında ) en beğendiğim çizerlerden biri. ( Diğeri de Esad Ribic. ) Diğer yayınlar için çizdiği kapaklara bile ağzım açık uzun uzun bakabiliyorken, tamamen kendisinin çizdiği bir kitabın bende yarattığı etkiyi tahmin edemezsiniz. Bu da görsel anlatının kalitesi bir yana tüm görselliği de göz alıcı hale getiriyor.

25. Yılını kutlayan Marvels hem uyguladığı sıra dışı anlatım tekniği ile, hem değindiği konularla hem de her karesi poster yapılabilecek kalitedeki çizimleriyle bu sektörün en başarılı işlerinden biri. Önümüzdeki günlerde Amerika’da bazı ekstra materyaller ile beraber açıklamalı olarak tekrar basımı yapılacağının da haberini vermek isterim. Fasikül sevenlerin kaçırmaması gereken, koleksiyonluk bir baskı olacak.

Çizgi roman sevin veya sevmeyin, sayfalarına bir göz atmanız bile sizi bu muhteşem eserin içine çekecek, kendinize bir kahve yapıp tüm sayfalarını derinlemesine incelemek isteyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

The Flash #750 On Yıl Varyant Kapakları

DC 4 Mart'da yayınlanacak The Flash #750 96 sayfalık prestij sayısının (9.99$) on...

Kaptan Marvel İkinci Fragmanı Yakından İnceleme: Sır, Skrull ve Yumuşak Kediler

Marvel sinema evrenine yeni giriş yapacak olan Kaptan Marvel’ın ikinci fragmanı ile beraber bir sürü...

Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

Yazar Brian Michael Bendis’in, Disney’in 21st Century Fox’u...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman,...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...