Biz Ne Robinler Gördük

''Bu kaçıncı Robin?''

En çok karıştırılan ve sorulan konulardan birisi Robin’ler sanırım. Aslında 4 tane Robin var.

1. Robin: Dick Grayson. Tam adı Richard John Grayson. Kendisi John ve Mary Grayson’ın oğlu. Ailesiyle bir sirkte akrobatlık yapan Dick bir gün sirkte yaşanan bir kaza dolayısıyla, anne ve babasının kullandığı ipin kopması sonucu yere düşüp ölmelerine şahit olur. Kazanın yaşandığı gün sirkte seyirciler arasında Bruce Wayne de vardır. Bruce Wayne’in bu olayı kendi ailesinin kaybına benzetmesiyle Dick’i evlatlık almıştır. Başta Bruce ile anlaşamasa da Dick, Batman olayını öğrenince ona katılmak, yardım etmek ister. Bruce’un ona verdiği eğitimler sonucu ilk Robin olur. Fakat Dick’ ile Bruce arasındaki anlaşmazlıklar giderek artınca Dick Robin’liği bırakıp Nightwing olmuştur.

.

2. Robin: Jason Todd. Tam adı Jason Peter Todd. Kendisi Willis ve Catherine Todd’un oğlu. Babası hapse girip hapiste, annesi ise uyuşturucudan ölen Jason küçük yaşta sokaklara düşmüştür. Bruce Wayne ile Batmobile’ın tekerleğini çalmaya çalışırken tanışmıştır. Bruce ondaki potansiyeli görüp onu Robin yapmıştır. Fakat Jason, Dick’in aksine daha öfkeli olduğu için Bruce’un öldürmeme kuralını beğenmez. Fakat bir görevde Joker, Jason’ı annesinin yaşadığına inandırıp onu kandırmayı başarır. Jason annesini ararken Joker tarafından pusuya düşürülür. Joker ‘in onu önce levye ile dövüp, sonra bomba ile patlatmasıyla Robin’lik olayı kapanmıştır. Jason sonradan Ras al Ghul’un onu Lazarus Pit’de diriltmesiyle hayata geri dönmüştür. Dirildikten sonra Jason Red Hood adını alıp anti-villain olmuştur.

.

3. Robin: Tim Drake. Tam adı Timothy Jackson Drake. Kendisi Jack ve Janet Drake’in oğludur. Tim çok zeki ve dedektiflik yetenekleri Batman’e benzemektedir. Tim, küçükken gittiği bir gösteride Dick Grayson’ın hareketlerinden onun Nightwing olduğunu ve Batman’in de Bruce Wayne olduğunu çözmüştür. Bruce’un Jason’ın ölümünden sonra Robin almak istememesinden dolayı Tim, Robin olmak için bayağı çaba sarf etmiştir. Bruce başta kabul etmese de Tim’in aşırı uğraşları sonucu Robin olmayı başarmıştır. Sonradan ailesinin ölümü ile Bruce, Tim’i evlatlık alır. Ancak kendisi sonradan Red Robin ismini almıştır.4. Robin: Damian Wayne. Kendisi Bruce Wayne ve Talia al Ghul’un oğlu. Bruce’un en büyük düşmanlarından birisi olan Ras al Ghul’un torunu. Damian babasından uzak ve yıllar boyunca babasının haberi olmadan mükemmel olmak için League of Assassins’de duygulardan yoksun olarak yetişmiştir. Babasıyla tanışma şartı annesi Talia’yı yenmek olduğu için Damian yıllarca çalışıp, onu 10 yaşına geldiğinde yenmiştir. Ve babasıyla tanışıp onunla yaşamak için Gotham’a gitmiştir. Damian duygulardan yoksun acımasız olarak büyütülmüş olsa da babasıyla tanıştığında hayata farklı bakmaya başlamıştır. Duyguları ve aileyi öğrenmiş, babasına Batman’likte yardım etmek için Robin olmuştur. Bruce ile yaşamı onu yumuşatmıştır. Şu an ki güncel serilerde de Robin, Damian’dır.

.

Asıl 4 Robin’in dışında, Stephanie Brown, Carrie Kelley ve Helena Wayne’de vardır fakat bunları çoğu kişi Robin’den saymıyor çünkü Helena alternatif bir evrende Bruce Wayne ve Selina Kyle’in kızıdır. Şu an ki güncelde bulunmamaktadır. Stephanie sadece kısa süreliğine Robin olup, Bruce ile kavga edince Robin’likten atılmış ve karakterine spoiler olarak devam etmiştir. Carrie ise sadece Dark Knight serisinde Robinlik yapmış ve bir çok yönü Robin’e uymamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Keanu Reeves Artık Bir Çizgi Roman Kahramanı

Geçen ayın en çok satan fasikülü ne DC Comics ne de Marvel'den geldi....

She Could Fly: O Uçabiliyor!

BİRİNİ ÖLDÜRECEKSİN SENİ YAKALAYACAKLAR HER ŞEYİ KAYBEDECEKSİN

Stjepan Sejic, yaratıcıya ait çizgi romanlar için DC çıkışını açıkladı

Harleen yazarı / sanatçı Stjepan Šejić, yaratıcıya ait çizgi romanlara odaklanmak için DC'den...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...