Mutluluğa Giden Yolu Bulmak: Meat and Bone

Meat and Bone, savrulan, ne istediklerini bilen ancak bunu başarabilecek kapasitede olmayan insanların hikayesi.

Kat Verhoeven’ın yazıp çizdiği Meat and Bone’da tekrar eden bir imaj var: Jane Fonda’nın Barbarella’sı. Bu zemini baş karakterimizin vücuduyla ilgili sorunlarını keşfetmesiyle veriyor. Fonda’nın kariyerinin pek çok aşaması olmuştu: oyuncu, aktivist, fittnes uzmanı, televizyon yıldızı ve son zamanlarda medyada kadınların savunucusu. Fonda her açıdan başarılı ve güzel bir kadın. Bu özellikler Anne’in kendisinde olmasını istediği özellikler: daha tatminkar bir hayat ve daha ince, güzel bir vücut. Fonda ve Anne’in bir ortak noktası var ki o da yemek yeme bozukluğu.

Meat and Bone savrulan, ne istediklerini bilen ancak bunu başarabilecek kapasitede olmayan insanların hikayesi. Her biri, göreceli bir başarı derecesiyle olmak istedikleri yere ulaşmak için kendi yollarında çabalıyor. Kitapta Anne ve Gwen olmak üzere iki karaktere odaklanıyoruz. Anne başarılı bir yazar olmayı amaçlarken oyalanıyor. Hayalindeki işle alakası olmayan bir işte sıkışıp kalmış.
Bu iş onu yazarken harcayabileceği zamandan uzaklaştırıyor. Ayrıca vücut imajı sorunları ile de mücadele ediyor; çok iri olduğunu düşünüyor; işinin cazibesi var; harekete geçmek için yeterli zaman yok. Bir de yeme bozukluğu ile mücadele ediyor.

Diğer yandan Gwen ise daha mutlu bir yaşam sürdürmeye çalışıyor. Kendisi Polyamorous, ama bunu tam olarak doğru yapamıyor. Kalbin meseleleri karmaşıktır, yakında bunu farkediyor. Anlatımın gerilimi, bu karakterlerin bir şeyleri istemesi ve başaramamasından kaynaklanıyor: mükemmel bir vücut, daha iyi bir iş, daha iyi bir ilişki, daha iyi bir arkadaşlık…

Hikayeleri Toronto’ya yeni taşınan arkadaşları Jane ile de karşılaştırılıyor. Jane, dönüşünden bu yana birkaç şeye odaklanıyor. Vücuduyla rahat değil ve ağırlık kaldırmaya karar veriyor. Ayrıca kitabını yazmaya odaklanıyor. Neredeyse hiçbir şeyin mükemmel olamayacağına karar vermek ve durumunu en iyi şekilde yapmakla kalmayıp aynı zamanda daha iyi bir yere ulaşmak için zaman içinde artımlı kazançlar sağlamaya çalışıyor.

Bu kitap dikkat çekici bir başarı sergiledi. Verhoeven, 2012’de Meat and Bone’u bir webcomic olarak yazmaya başladı ve bu, tüm sayı Mayıs 2019’da Conundrum Press tarafından yayımlanıncaya kadar altı yıl sürdü. Bu kitap çaba harcamadan akıp gidiyor. Verhoeven, tutarlı bir karakter örgüsü yaratmış ve her birini geliştirmek için uygun zaman ayırmayı başarmış.

Meat and Bone, mutluluğu bulmak ve kendinizin bir “ideal” veya “mükemmel” hali olduğu fikrini reddetmekle ilgili bir kitap.

Yazar/Çizer: Kat Verhoeven
Yayıncı: Conundrum Press
Cilt: 340 sayfa

Satın Al

Kaynak: Comicsbeat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Fantastic Four’un Sinema Yolculuğu

Fantastic Four çizgi romanlarının Marvel evreni içerisinde...

Okunası Image Comics Serileri – INJECTION –

Marvel Now’da Moon Knight: From The Dead hikayesinin yaratıcı ekibi olan Warren Ellis, Declan Shelvey...

Hulu ve Marvel Howard the Duck ile Birlikte 4 Animasyon Serinin Onayını Verdi

Uzun zamandır duyduğumuz en büyülü haberi yazacağım hiç aklıma...

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat...

En Çok Okunanlar

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!,...