Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

“Her Sabah Yine Sığ Ve Korkutucu Bir Palyaço Oluyorum.”

Osamu Dazai, Japonya’nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı olan Japon 20. yüzyıl romancısıdır. Dazai’nin birinci şahıs romanı büyük ölçüde otobiyografiktir; Eisner Award kazanan korku yazarı Junji Ito’nun grafik romanının açılış sayfalarında gösterildiği gibi romanın ölüm ve intihar takıntısı, yaratıcısının giderek artan deliliğini yansıtır. Ürkütücü tarzını konuya benzersiz bir şekilde uyduran Ito, Dazai’nin 1948 romanını muhteşem ve rahatsız edici vahşete uyarlar.

Yozo Oba, gerçek benliğini başkalarına ifşa etmekten korkan bir adamdır; mizahın arkasına saklanır. Lisede Yozo, Takeichi adında yalnız biriyle arkadaş olur ancak Takeichi, Yozo’nun palyaçoluk arkasındaki gerçek doğasını anladığında korkar. Bir şaka kötüleşerek Takeichi’nin intiharıyla sonuçlandığında, Yozo özgürleştiğini hisseder. Alkol ve kadınları içeren yıkıcı davranışlara neden olur.

“Her sabah yine sığ ve korkutucu bir palyaço oluyorum.”


No Longer Human, Ito’nun yetenekleri için mükemmel bir araçtır. Ito, metne zevk ve vahşilik katıyor, Yozo’nun (ve buna bağlı olarak Dazai’nin) ahlaki pusulasını kendinden nefret etme ve kendini yok etme denizine sürükleyen canlı ve şaşırtıcı bir portre sunuyor.

Ito, vahşetlerini şanssız kurbanlarının yüzlerine ve rüyalarında tanıştığı çocukların yüzlerine koyar. Ito orijinal metne büyük ölçüde sadık kalır, ancak kurgusal Yozo ve orijinal yazar Dazai arasındaki dördüncü duvarı kırmak için bir toplantı düzenlediğinde ilginç bir dönüş yapar.

No Longer Human, doğaüstü eğilimi Ito’nun yetenekli elleriyle iyi oynanan karanlık ve iç karartıcı bir romandır. Sindirimi kolay olmasa da, Ito romanın hassas konusuna uygun zamanı verir. Vizyonu, Dazai’nin insanlığın daha karanlık dürtüsü hakkında kesintisiz, güçlü bir ifade haline gelmesini sağlamıştır.

Yaratıcı: Osamu Dazai
Yazar & Çizer: Junji Ito
Yayınevi: Viz Media

Satın al
Kaynak: Comicsbeat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

This One Summer

Arkabahçe’yi Facebook sayfasından takip edenler veya dükkanımıza uğrama...

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat...

Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!

Senenin başlarında Facebook’tan yaptığı paylaşımlar ile eski California Belediye Başkanı Arnold Schwarzenegger’i yeniden yayınlanmaya başlayan Conan...

Okunası Image Comics Serileri – NO MERCY –

Serinin ismi kesinlikle hakkını veriyor, öncelikle bunu...

En Çok Okunanlar

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...

Mutluluğa Giden Yolu Bulmak: Meat and Bone

Kat Verhoeven'ın yazıp çizdiği Meat and Bone'da tekrar...