Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

“Her Sabah Yine Sığ Ve Korkutucu Bir Palyaço Oluyorum.”

Osamu Dazai, Japonya’nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı olan Japon 20. yüzyıl romancısıdır. Dazai’nin birinci şahıs romanı büyük ölçüde otobiyografiktir; Eisner Award kazanan korku yazarı Junji Ito’nun grafik romanının açılış sayfalarında gösterildiği gibi romanın ölüm ve intihar takıntısı, yaratıcısının giderek artan deliliğini yansıtır. Ürkütücü tarzını konuya benzersiz bir şekilde uyduran Ito, Dazai’nin 1948 romanını muhteşem ve rahatsız edici vahşete uyarlar.

Yozo Oba, gerçek benliğini başkalarına ifşa etmekten korkan bir adamdır; mizahın arkasına saklanır. Lisede Yozo, Takeichi adında yalnız biriyle arkadaş olur ancak Takeichi, Yozo’nun palyaçoluk arkasındaki gerçek doğasını anladığında korkar. Bir şaka kötüleşerek Takeichi’nin intiharıyla sonuçlandığında, Yozo özgürleştiğini hisseder. Alkol ve kadınları içeren yıkıcı davranışlara neden olur.

“Her sabah yine sığ ve korkutucu bir palyaço oluyorum.”


No Longer Human, Ito’nun yetenekleri için mükemmel bir araçtır. Ito, metne zevk ve vahşilik katıyor, Yozo’nun (ve buna bağlı olarak Dazai’nin) ahlaki pusulasını kendinden nefret etme ve kendini yok etme denizine sürükleyen canlı ve şaşırtıcı bir portre sunuyor.

Ito, vahşetlerini şanssız kurbanlarının yüzlerine ve rüyalarında tanıştığı çocukların yüzlerine koyar. Ito orijinal metne büyük ölçüde sadık kalır, ancak kurgusal Yozo ve orijinal yazar Dazai arasındaki dördüncü duvarı kırmak için bir toplantı düzenlediğinde ilginç bir dönüş yapar.

No Longer Human, doğaüstü eğilimi Ito’nun yetenekli elleriyle iyi oynanan karanlık ve iç karartıcı bir romandır. Sindirimi kolay olmasa da, Ito romanın hassas konusuna uygun zamanı verir. Vizyonu, Dazai’nin insanlığın daha karanlık dürtüsü hakkında kesintisiz, güçlü bir ifade haline gelmesini sağlamıştır.

Yaratıcı: Osamu Dazai
Yazar & Çizer: Junji Ito
Yayınevi: Viz Media

Satın al
Kaynak: Comicsbeat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

AKIRA

Akira, enfes bir cyber-punk hikâyesi. Post-apokaliptik bir destan olduğunu söylemek, hiç de abartı...

Nezaket Zamanı: Decorum #1

Bu dünyada bir çok suikastçi katil var. Hikayemiz...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman,...

Neden İzole Olmamız Gerektiğini Anlatan 5 Çizgi Roman

Dünya olarak zor günlerden geçiyoruz şu aralar. Kimimiz dünyanın sonunun geldiğini düşünüyor, kimimiz...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...