Cybertron’da Yeni Dönem

Transformers Vol. 1: The World in Your Eyes

IDW yıllardır yayınladığı Transmorfers evrenini geçen sene sonlandırdı. Hemen ardından yeni bir Transformers serisine başladı. Bu seri Transformers evreninin daha önce anlatılmamış kısımlarına, Cyberton iç savaşının öncesine, Optimus Prime’ın Orion Pax olarak bilindiği, Megatron’unun daha radikalleşmediği bir çağa değiniyor. Decepticon’lar yerine Megatron tarafından yönetilen Astenticons adında gelenekselci bir parti ve bu partiyle ilişkisi olmayan fakat aynı görüşleri paylaşan The Rise adında radikal bir hareket
evrenin başlıca güçleri. Autobots’lar da Cyberton senatosundaki en güçlü parti. Aslında biraz günümüz ABD siyasetini görüyoruz burada. Autobots’lar demokratlar, Astenticons’lar cumhuriyetçiler veya daha doğru bir tanımla ırkçılıklarıyla bilinen alt-right’cılar, The Rise da nazi yandaşları. Burada geldiğimiz nokta şu oluyor; çizgi romanlar politik midir? Kişisel görüşüm evet ama bu başka bir yazının konusu. Seri çok fazla siyasal analiz içeriyor kendi içerisinde. O yüzden yavaş yavaş ilerliyor. Hatta son sayfalara kadar neredeyse aksiyon yok. Daha çok karakterlerin ideolojilerini öğrenip, kim ne kadar haklı onu sorguluyoruz ilk sayfalarda. Bu konuda yazarın çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Çünkü Megatron üzerinden bir bireyin konuşma, fikir belirtme özgürlüğünü okuyucuya çok iyi aktarmış. Tabi konu Megatron olunca kafalarda şüphe oluyor ama dediğim gibi bu seri iç savaşın çok öncesini konu alıyor. O yüzden kim ne kadar haklı onun sizin karar vermeniz gerekiyor.

Peki Autobots’larla Astenticons’ları karşı karşıya getiren çatışma ne? Şöyle ki Cybertron büyük bir savaştan çıkmış ve Cybertron’un bekası için Nominus Prime’ın yani başkanın ve Autobots’ların senatodaki yetkisiyle bazı kararlar alınmış. Bu kararlara Nominus Edict yani Nominus Bildirisi deniyor. Bu bildiriye göre başka kolonilerin kurulması yasaklanacak, Energon yani Transformers’ların yaşam kaynağı bulunan gezegenlerde eğer bir yaşam formu uygarlık kurmuşsa oradan Energon çıkartılmayacak. Energon kaynakları kontrol altında kısıtlandırılacak. Yeni Transformers’ların üretilme aralıklarına senato karar verecek. Ve ölümcül silahlar yasaklanacak.

Astenticons’lar da bu maddelerin kendilerine öğretilen “Cybertron’lar en gelişmiş varlıklardır” söylemiyle çatıştığını, kendilerini kısıtladığını, bir uygarlığın yerinde saymasının barışı değil yıkımı getirdiğini, değişimin her zaman gerekliliğini savunuyorlar. Bunun için mitingler düzenliyorlar. Bu gerginlik arasında senato güvenlik güçleri de Astenticons’lar da dahil olmak üzere bütün Cybertron’lulara tehlike arz eden The Rise’ı etkisiz hale getirme peşinde. Peki biz bu çatışmayı nasıl takip ediyoruz? Rubble adında yeni üretilmiş bir Cybertron’un gözlerinden. Bu bakış açısı yeni okuyucuların evreni tanıması için güzel bir araç olmuş. Özellikle de Rubble’a bu süreçte dünyayı tanıtan ve hocalık yapanın fanların favorisi Bumblebee’nin ta kendisi olması da ayrı bir tat katmış hikayeye.

Kısacası yeni Transformers serisi Transformers mitolojisi için bir çok özel hikaye vaad ediyor. Çok çizer olduğundan karakterlerin bazen karıştırılma sıkıntısı ve hikayenin yavaş ilerlemesi gibi negatif yönleri olsa da Transformers mitolojisine katılmak için harika bir nokta.

Yazar: Brian Ruckley
Çizerler: Angel Hernandez, Bethany McGuire-Smith, Cachet Whitman
Yayıncı: IDW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Neden İzole Olmamız Gerektiğini Anlatan 5 Çizgi Roman

Dünya olarak zor günlerden geçiyoruz şu aralar. Kimimiz dünyanın sonunun geldiğini düşünüyor, kimimiz...

The Flash #750 On Yıl Varyant Kapakları

DC 4 Mart'da yayınlanacak The Flash #750 96 sayfalık prestij sayısının (9.99$) on...

Okunası Image Comics Serileri – NO MERCY –

Serinin ismi kesinlikle hakkını veriyor, öncelikle bunu...

Americana: Yürüyorum Gündüz Gece

Pacific Crest Trail, sınırdan sınıra California, Oregon ve Washington'dan geçiyor ve Meksika'dan Kanada'ya...

En Çok Okunanlar

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!,...