AKIRA

“Tokyo 2020’ye 147 gün kaldı”

Akira, enfes bir cyber-punk hikâyesi. Post-apokaliptik bir destan olduğunu söylemek, hiç de abartı olmaz. Büyük savaş sonrası Neo-Tokyo’da yaşayan insanların, hükümetin Akira projesi [bir nevi kıyamet projesi de denebilir bunun için] üzerine yaptığı çalışmalara karşı çıkması/taraf olması üzerine yazılmış olan bu hikâyenin, 1988 yılında uzun metraj bir anime filmi de yapıldı.

1982 yılında Tokyo’da gerçekleşen bir nükleer patlama sonrasında III. Dünya Savaşı çıkar. 2019 yılında, bu şehrin yerine Neo-Tokyo inşa edilir. Şehirde çete savaşları ve hükümet karşıtı terörist eylemler almış başını giderken, Shōtarō Kaneda liderliğindeki motosiklet çetesinin elemanlarından Tetsuo Shima, yolda aniden karşısına çıkan Takashi adlı bir çocuk yüzünden kaza yapar ve motosikleti patlar. Bu olay, Tetsuo’nun psişik güçlerini harekete geçirir. Bu güçler, onu bambaşka biri haline getirir. Ve olaylar gelişir…

Hikâyenin öngörü seviyesi o kadar yüksek ki, 2020 olimpiyatlarının Tokyo’da gerçekleşeceğini 1982 yılında yazıp çizmiş, Otomo. Kitaptaki olaylar 2019 yılında geçiyor. Aşağıdaki karede, “Tokyo 2020’ye 147 gün kaldı” şeklinde bir duvar ilanı var.

Bu olimpiyat oyunları aynı zamanda 1988’de yayınlanan uzun metraj anime filminin fragmanında da duyurulmuş. Akira, işte bu yüzden gerçek bir başyapıt. Yani buna artık öngörü mü dersiniz ne dersiniz bilemeyeceğim ama en büyük temennim, olimpiyatlar hakkındaki bu kehanetin, 3. Dünya Savaşı konusunda gerçekleşmemesi. Gerçi 1982 yılını atlatalı çok oldu ama…

Akira hakkında değinmem gereken konulardan biri de insanüstü mekan çizimleri. O kadar ince detaylar var ki bazen konudan kopup tek bir kareye kitlenebiliyorsunuz. Otomo, çok fazla çizgi roman yapan bir çizer değil. Daha çok animasyon üzerine çalışıyor. Ama yaptığı zaman da epik işler yapıyor. Bunlardan biri Akira, diğeri de Domu. Domu ile Science Fiction Grand Prix, Akira ile de Harvey ödülü aldı.

Bu çizgi romanı düşündüğümde kafamda canlanan melodileri şu şekilde sıralayabilirim.

  1. DJ Krush [feat. Akira Sakata] – Slit of Cloud
  2. Radiohead – Kid A
  3. Boards of Canada – Roygbiv
  4. Unkle – When Things Explode
  5. Future Sound of London – First Death In The Family
  6. Autechre – Bike
  7. Bryan Ferry – Hiroshima
  8. Zombi – Twilight Sentinel
  9. Steve Reich – Proverb

EKSTRA NOT: 1982 – 1990 yılları arasında Japonya’da Young Magazine tarafından yayımlanmış olan ve Katsuhiro Otomo‘nun başyapıtı sayılan Akira, Amerika’da, 1988-1995 yılları arasında, 38 fasikül olarak, Marvel‘ın alt kollarından biri olan Epic tarafından [renkli olarak] yayımlandı. Bu fasiküller, Steve Oliff tarafından renklendirildi. Daha sonra 2000-2002 yılları arası Dark Horse tarafından 6 cilt halinde basıldı ve 2009 yılına kadar hakları bu firmada kaldı. 2009 yılından itibaren, Japonya merkezli ve artık uluslararası kitap piyasasına adım atmış olan Kodansha tarafından bu altı ciltlik edisyon, yeniden basıldı. Çeşitli çizgi roman dükkânlarında Kodansha etiketiyle bulmanız mümkün.
Ayrıca 2020 itibariyle, Gerekli Şeyler tarafından yayımlanan Türkçe baskısını da edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Mikel: Bask Paranoyasının Derinliklerinde

İspanya'daki Bask ayrılıkçı hareketin ortasında yer alan Mikel,...

Geçmişten Günümüze: Teen Titans

Titans dizisinden sonra bir sürü kişi Titans’a, daha doğrusu karakterlerine sardılar. Dizide bir...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman,...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...

En Çok Okunanlar

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden...

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!,...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...