Random House Graphic’den Büyüleyici The Runaway Princess

Johan Troïanowski’nin The Runaway Princess’i, güneşli, sıcak bir okuma vaat eden parlak sarı bir kapakla standları vuran ilk RH Graphic kitabı. İlk olarak Fransa’da 2015 ve 2017 arasında üç ayrı cilt olarak yayınlanan The Runaway Princess, Prenses Robin’i ve dört kardeşini muhteşem yerlere götüren üçlü hikayeyi anlatır. The Runaway Princess ‘in estetiği ile ilgili her şey hoş ve eğlenceli; başlık ilk sayfada göründükten sonra tekrarlanır ancak “Prenses” kelimesi bizden kaçmaya başlar. Her hikaye önce okuyucunun hayal gücünü çalıştıran, maceranın manzarasını betimleyen ve ne olacağını gösteren teaser sağlayan iki sayfalık bir harita ile başlar.

Şu anda ABD’deki en popüler grafik romanlar Dav Pilkey’in Dog Man’leri – en son sayısı, Fetch-22, ilk baskıda beş milyon basııldı- ve serinin başarısının önemli bir bileşeni basit sanat tarzı, bir çocuğun çizimlerinin kendiliğindenliğini ve coşkusunu çağrıştırıyor. Troïanowski’nin The Runaway Princess ‘teki çizimleri Pilkey’den çok daha keskin ancak yine de çocuksuluk katan bir gevşekliğe sahip. Çizimler, canlılığını zenginleştiren renk derinliği ve doku vermek için lavi ve boya kalemi kombinasyonu sayesinde renklerle doluyor.

The Runaway Princess ‘teki en sevdiğim anlardan biri, kraliçenin kızını bulmak için kale kulesinden atladığı sırada hisettiği süreksizlik ve bu süresizliğin verdiği ebeveynlik hissiyatının anlatıldığı küçük iki panelli kısım. Kraliçe, Robin’in kaçtığını fark ettiğinde çok panik olmaz ve kızını başına açtığı işlerden kurtarmak için havada süzlürken beden dili “eh, nolmuş yani” hissi vermektedir. Kraliçeye uçma yeteneği vererek Troïanowski, Prenses Robin’i yuvadan uçan ve yuvasına dönmek iin ebevenylerine ihtiyaç duyan bir kuş yavrusu metaforunu güçlendirir.

The Runaway Princess, kraliyet görevlerinden kaçıp özgürce eğlenmeye çalışan bir prensesi anlattığı için standart bir açılışı var, ancak sonrasında hikaye anlatımını daha yaratıcı yapan erken çalımlar atıyor. Robin Ogre’nin Ormanı’na girerken, büyüyen karanlık, iskelet ağaçlarının çalılıkları, ahşap dişleriyle prenses üzerinde parçalamakla tehdit eden korkunç bir varlığa dönüşüyor. Bu, karanlığın ve içinde saklanabilecek yırtıcıların korkusuna değinen daha gerçeküstü, temsili çizimler kullanarak bu çevrenin tehlikelerini betimlemenin güçlü bir yoludur. Bir sonraki sayfada, Troïanowski, The Runaway Princess ‘i benzerlerinden ayıran interaktif okuyucuyu, Robin’inin kurttan kaçmasına yardımcı olmak içim kitabı kapayıp üç kere sallamasını isteyerek dahil ediyor. Kitabı tekrar açtığınızda, ağaçların devrildiğini kurdun kaybolduğunu ve bu sayede Robin’in tekrar koşmaya başlama şansı yakaladığını göreceksiniz.

The Runaway Princess‘de iki farklı türden etkileşimli öğe vardır: labirentler ve noktalar arasında bağlantı gibi geleneksel bulmaca etkinlikleri ve okuyucunun sayfadaki olayları daha güçlü etkileyen belirli bir eylem gerçekleştirmesini isteyen hikaye anları. Üzerindeki büyüyü bozmak için bir karakterin adını bağır. Kitabı sola çevirin ve çeteyi bir cadının ve onun balkabağı uşaklarının elinden kurtarmak için yerçekimi yönünü değiştirin. Bu tür bir etkileşim, genç okuyucular için resimli kitaplarda yaygındır, ancak görüntüler sonunda sıkıcı yazılarla yer değiştirir ve kaybolurlar. The Runaway Princess, çocuklar büyüdükçe okuma deneyiminden uzaklaşabilecek oyun duygusunu coşkuyla kucaklar ve okuyucuyu Robin’in yolculuklarına aktif bir katılımcı yapmak için ortamın görsel bileşenlerinden yararlanır.

Kaynak: A.V Club
Çeviren: Baran Ertem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Filmden Sonra Okunması Gereken 9 Aquaman Macerası!

Denizlerin Kralı (ve Hikayeleri) Bu...

She Could Fly: O Uçabiliyor!

BİRİNİ ÖLDÜRECEKSİN SENİ YAKALAYACAKLAR HER ŞEYİ KAYBEDECEKSİN

Superman: American Alien Nedir? Ne Değildir? ve Max Landis Röportajı

Kasım ayında çıkacak DC çizgi romanları arasında en çok sözü edilen seri olan...

Keanu Reeves Artık Bir Çizgi Roman Kahramanı

Geçen ayın en çok satan fasikülü ne DC Comics ne de Marvel'den geldi....

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...