BU BİR KUŞ

Hayır, başlığı yanlış yazmadım. Word otomatik düzeltme de yapmadı. Bu kitabın isminin böyle olması gerektiğine inandığım için öyle yazdım. Tamamen mesleki bir deformasyon benimkisi. Benden başka kimseye de dert olmamış olma ihtimali çok yüksek.

Neyse asıl konumuz da bu değil zaten. Bu özel kitabı anlatmaya nereden başlayacağımı çok kestiremiyorum.

İlk yayımlandığında, Teşvikiye’deki Gerekli Şeyler çizgi roman dükkânında çalışıyordum. O zamanlar merak eden okurlara/müşterilere, “İçinde Superman olmayan Superman hikâyesi” argümanıyla satıyorduk bu kitabı. Daha önce süper kahraman hikâyesi yazmamış bir yazar olan Steven T. Seagle’a verilen bir Superman hikâyesi işi üzerine ortaya çıkmış enteresan bir eser ki zaten kitabın içeriği de bu konu üzerinden ilerliyor ama aslında bunu bahane ederek, ailesindeki ölümcül ve nadir görülen bir hastalık olan Huntington Sendromu [HD] üzerine hissettiklerini ve kaygılarını döküyor okuyucunun önüne. Huntington Sendromu, genetik olarak kuşaktan kuşağa geçen nerodejeneratif bir beyin hastalığı ve henüz tedavisi bilinmiyor. Bu hastalığa yakalanan kişiler hareketlerini kontrol edememeye başlar ve dans eder gibi hareketler yapmaya başlar. Ayrıca bellek kaybı, depresyon vs. gibi semptomları da vardır. İsmini de bu hastalığı ilk kez 1872 yılında tanımlayan Dr. George Huntington’dan alır.

Yazar bir yandan bu hastalığı bize anlatmaya çalışırken bir yandan da aslında hiç sevmediği bir karakter olan Superman’i sorguluyor.

Suparman’i fırsatlar ülkesi Amerika’ya gelen göçmenlerle özdeşleştirmesi ve S harfi üzerine kafa yorduğu sayfalar, benim için bu çizgi romanın en can alıcı noktalarıydı. Daha fazla detay verip işin büyüsünü de kaçırmak olmaz.

Yalnız okurken asıl gözlerimin dolmasına sebep olan kısım, önsöz oldu. Yayınevi, çok harika bir iş yaparak, kitabın önsözünü yazara yeniden yazdırmış ve kitabın ilk yayımlandığı yıllarda birlikte çalıştığımız ve hiç beklemediğimiz bir anda talihsiz bir hastalık sonucu kaybettiğimiz sevgili dostumuz Emre Yerlikhan’a bir saygı duruşunda bulunmuş. O yıllarda Arkabahçe’nin editörlüğünü yapmakta olan Emre’nin yayımlamayı en çok istediği kitaplardan biriydi “It’s A Bird…” Zaten “İçinde Superman olmayan Superman hikâyesi” argümanını da büyük ihtimalle o sokmuştu kafamıza.

Bu inceliği düşünen Marmara Çizgi genel yayın yönetmeni İlke Keskin’i de ayrıca tebrik etmek lazım.

Ve son olarak, bu kitabı okurken kafamda dönen tınılar da şu şekildeydi:

1. Johnny ‘Guitar’ Watson – Superman Lover

2. Simon & Garfunkel – Sound of Silence

3. Radiohead – Lucky

4. Ludovico Eianudi – Fly

5. New Model Army – Someone Like Jesus

6. Black Sabbath – Solitude

7. Laurie Anderson – O Superman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Alita: Battle Angel Sinemalarda!

James Cameron’un yıllardır Alita: Battle Angel’ı beyaz perdeye getirmek için uğraştığını duyuyoruz. Şimdi...

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 1: Black Glove

Modern Batman’i ve ana akım Batman çizgi romanlarını anlamak için en iyi başlangıç...

Mikel: Bask Paranoyasının Derinliklerinde

İspanya'daki Bask ayrılıkçı hareketin ortasında yer alan Mikel,...

Geçmişten Günümüze: Teen Titans

Titans dizisinden sonra bir sürü kişi Titans’a, daha doğrusu karakterlerine sardılar. Dizide bir...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...