BLACK HAMMER

Lemire ile tanışmam Gon Çizgi Roman bünyesinde çalıştığım dönemde sipariş ettiğim Top Shelf etiketiyle çıkan Essex County grafik romanıyla olmuştu. Diamond kataloğunda kapağını ve sinopsisini görüp merak etmiştim. Çizgisi pek parlak olmasa da hikâyesi çok hoşuma gitmişti. Hatta şu ara Marmara Çizgi etiketiyle yayımlanan bu grafik romanı, o dönem sürekli satmaya başlamıştık ve tavsiye ettiğimiz çoğu kişi okuduktan sonra teşekkür etti ama Lemire’ın bu noktalara geleceğini hayal bile edemezdim doğrusu. 

Jeff Lemire’ın belki de üretkenliğini zirveye taşıdığı, kendine bir evren kurduğu epik bir seri Black Hammer. Dark Horse etiketiyle yayımlanıyor. Açık konuşmak gerekirse, Essex County sonrası beni en çok etkileyen işi de bu oldu. Kendisi o kadar üretken bir görüntü sergiliyor ki geçenlerde Çizgi Romanı Anlamak kitabının çevirmeni M. Cem Ülgen ile bu konuda sohbet ederken acaba Jeff Lemire adı altında toplanan bir yazar takımı mı var diye düşünmeden edemedik. Aynı anda bir sürü farklı hikâye yazmak ve bunların birinin başlı başına bir evren olması, çok da mümkün gelmedi ikimize de. Belki de Homo Superior yetenekleri vardır, kim bilir? 

Bu hikâye, ana akım çizgi roman kahramanlarının değişik, dramatik bir uyarlaması. Biraz Astro City tadı verdiği söylenebilir. Hikâyedeki karakterleri ve muadili oldukları süper kahramanları sıralamayı düşündüm ama gereğinden fazla ipucu vermek istemediğim için vazgeçtim. Yalnız eleştireceğim bir konu var, hikâyenin okuma sırası biraz karışık. Bunun için en iyisi okuma listesini de paylaşmak. Belki bunu da Marvel ve DC’nin sürekli ana hikâyeleri farklı fasiküllere bölmesine gönderme yapmak için bu şekilde tasarlamıştır, kim bilir? 

Black Hammer Vol.1 : Secret Origins

Hikâyeyi ciltlere bölerek anlatmak daha kolay olacak gibi. İlk ciltte, temel olarak karakterleri tanımaya başlıyoruz: Bir grup süper kahraman, Anti-God ile savaşıp dünyayı kurtardıktan sonra kendilerini bir anda olmaları gerekenden farklı bir evrende mütevazı bir kasabada bulur ve zamanla buraya ayak uydurup sakin bir çiftlik hayatı sürmeye başlar. Buraya nasıl geldiklerine dair en ufak bir fikirleri olmadığı gibi, nasıl döneceklerini de bilememektedirler.
İkinci ciltte ise bu kasaba hakkında biraz daha bilgi sahibi olmaya başlıyoruz.
Üçüncü cilt biraz vasat, ortadan kaybolan bu süper kahramanlardan birinin kızı, babasının izini bulmaya çalışırken Black Hammer dünyasındaki süper kötülerden bazılarıyla tanıştırıyor bizi ama açıkçası bu ciltten beklentim biraz daha yüksekti.
Sonrasında Doctor Star’ın son derece dramatik hikâyesini öğreniyoruz.
Age of Doom, serinin en iyi hikâyelerinden biri.
Quantum Age de gayet güzel ama Black Hammer ’45 tam bir hayal kırıklığı.
Black Hammer/Justice League crossover’ı ise beni oldukça şaşırttı. Okuduğum çoğu Justice League hikâyesinden daha iyiydi.
Skulldigger & Skeleton Boy, Black Hammer evreni için yazılmış bir MAX [Marvel’ın yetişkin içerikli çizgi roman serisi] hikâyesi gibi. Batman, Robin ve Punisher’ı bir potada eritmiş, içine biraz da Gotham Central serpiştirmiş.
Barbalien cildi LGBT gibi hassas bir konuya odaklanmış. Hikâye vasat altı ama neden öyle olduğunu anlatmak için hangi cümleyi kullansam yanlış anlaşılacağından korktuğum için pas geçmeyi tercih ederim. Konu çok kötü işlenmiş diyeyim en basit tabiriyle. 

Finali Colonel Weird: Cosmogog cildiyle yaptım ve beklentimin ötesine geçti. Hem Colonel Weird’ın dramatik hayatı, hem de çizimleriyle gerçekten etkileyici bir kapanış olmuş. 

Bu seriyi okurken yer yer kafamda dönen melodileri şu şekilde sıraladım:

  1. Peter Gabriel – Sledgehammer
  2. Mike Oldfield – Tubular Bells
  3. The Handsome Family – Gail With The Golden Hair
  4. The Smiths – How Soon Is Now?
  5. Metallica – Call of Cthulhu
  6. David Bowie – Starman
  7. Black Sabbath – Hand of Doom
  8. Smashing Pumpkins – The End is The Beginning is The End
  9. Slayer – Skeletons of Society 
  10. Martin Roth – An Analog Guy in a Digital World

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

DC EVRENİ SONSUZLUĞA GENİŞLİYOR INFINITE FRONTIER BAŞLADI!

Infinite Frontier #0 ile yeni bir başlangıca hazırlanın. Evet bu sefer olay ‘Rebirth...

Geçmişten Günümüze: Teen Titans

Titans dizisinden sonra bir sürü kişi Titans’a, daha doğrusu karakterlerine sardılar. Dizide bir...

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 1: Black Glove

Modern Batman’i ve ana akım Batman çizgi romanlarını anlamak için en iyi başlangıç...

Keanu Reeves Artık Bir Çizgi Roman Kahramanı

Geçen ayın en çok satan fasikülü ne DC Comics ne de Marvel'den geldi....

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...