İnceleme: The Goddamned

Herkesin bildiği hikayeleri bir daha bir daha anlatmak çok saçma bir fikir değil mi? Memleketin en akıllı adamı benim, bak bir fikrim var:

“Bir çizgi roman yapıcam, böyle Kabil var abi, hani var ya kutsal kitaplarda, o Kabil. İşte hani ilk cinayeti o işliyor ya, ondan önce adam öldürülmemiş falan. Tanrı da bunu lanetliyor. Adam ölümsüz oluyo…”

Şimdi bu hikayeyi düşünün, kendi rüştünü milyon kez ispatlamış bir çizgi roman yazarı olan Jason Aaron yazıyor bunu. R.M. Guera da çiziyor, hani Scalped’da birlikte çalışmışlardı da Eisner falan ne var ne yoksa götürmüşlerdi. Adam bu sektörün dünyadaki en iyi çizerlerinden. Ha sonra bir de buna böyle Southern Bastards gibi doğal diyaloglar ekleyin. Renklendiren de yetenekli italyan bir bacı olsun. Daha önce Garth Ennis ve Goran Parlov’la Punisher MAX’in Barracuda arcında çalışmış Giulia Brusco var ya… Olsun mu?

Hah işte, bunlar herkesin bildiği bir hikayeyi anlatsınlar biz de mıt mıt okuyalım. Image comics bir de, sansür falan yok yani. O zaman tepkim şöyle oldu, başta ortaya bu fikri ortaya atan memleketin en akıllı adamı olarak:

“Çok iyi bi’ fikirmiş aaabii!”

Tam olarak bu sanırım, çok iyiymiş. Muazzammış. The Goddamned, son zamanlarda okuduğum en iyi çizgi romanlardan birisi. Hikaye şimdilik aylık olarak sektirmeden devam etmiyor ama Guera böyle giderse, Aaron da Southern Bastards’ta yaptığı gibi ikide bir tokatlamaya devam ederse bu seri klasik olur, çocuklara falan okutulur. Aman, çocuklara okutmayın. Çocuklarla hiç şakası yok Kabil’in. Spoiler olur diye hikaye hakkında hiçbir detay vermiyorum; çünkü Jason Aaron sadece hikayenin değil, evrenin de detaylarını parça parça sunuyor okuyucuya.

Goddamned hiç beklemediğim yerden vurdu beni. Önce bir şaşırdım İtalyan çizgi romanı mı okuyorum dedim. Sonra bir iki sayfa çevirdim, “Ooo Fransız alırım bir dal”. Zaten İspanyol çizer Guera Fransız çizgi romanı yaparak başlamışmış bu işe. Sonra dedim ne oluyor, hikaye komple Amerikan çizgi romanı, bir Image rahatlığı, bir Vertigo tadı… Soluksuz okudum, son sayıda tokadımı da yedim. Sonra kapattım iki elimin arasına alıp ve dedim ki: “Olmuş bu.”

Ahmet TORUN

The Goddamned Vol.1
(The Goddamned #1 – The Goddamned #5)
Image Comics
18 Ocak, 2017
Yazar: Jason Aaron
Çizer: R.M. Guera
Renklendirme: Giulia Brusco

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

DC Comics’den Şubat – Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

Dc Comics daha önce hiç yayınlanmamış 12 yeni kapağı Şubat ayı içerisinde okuyucular...

Hulu ve Marvel Howard the Duck ile Birlikte 4 Animasyon Serinin Onayını Verdi

Uzun zamandır duyduğumuz en büyülü haberi yazacağım hiç aklıma...

Sanki Sit-Com’da Yaşıyormuşcasına: Wanda’s Vision Fragman İncelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=sj9J2ecsSpo&feature=emb_logo&ab_channel=MarvelEntertainment Marvel Studios pandemiden en fazla etkilenen stüdyolardan...

HOKA-HEY*

Viki tarzı genel bir ön bilgi vermek gerekirse Scalped, Jason Aaron tarafından yazılmış...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...