Superman: American Alien Nedir? Ne Değildir? ve Max Landis Röportajı

Kasım ayında çıkacak DC çizgi romanları arasında en çok sözü edilen seri olan Superman: American Alien’ın ilk sayısı geçtiğimiz hafta elimize ulaştı. Okuma listemizin ilk sıralarında yer verdiğimiz bu güzide çalışmanın birinci sayısına, görüşlerimiz ve yazar Max Landis’in kısa röportajıyla mercek tutmaya çalıştık.

Aylardır yapılan duyurularda American Alien üzerine yazılıp çizilenlerin bu seri için okuyucuları büyük beklentilere soktuğunu söylemek yanlış olmaz. En azından kendi adıma Superman hikayelerinden büyük beklentileri olmayan biri olarak (yalnız değilim biliyorum) bu kez iyi bir şeyler ortaya konulacağını umut ederek ilk sayıyı okumaya başladım.

Max Landis’in yazıp Nick Dragotta’nın resimlediği (her sayıda farklı bir çizer olacak)  American Alien’ın ilk sayısı Clark Kent’in çocukluğundan küçük bir kesiti okuyucularla buluşturuyor. İçinde bulunduğu dünyaya ait olmayan fakat oranın kurallarıyla yetiştirilen, farklılıklarını keşfettikçe kendisini çevresinden daha da soyutlayan, yeteneklerinin birer hediye olduğunun henüz farkında olmayan hatta bunlardan utanıp korkan küçük bir çocuğun hikayesi.

Yetenek demişken ilk sayfaları çevirdiğimizde öykümüzün tam da bununla alakalı olarak başladığını görüyoruz. Clark’ın henüz kontrol etmeyi bilmediği ve yerli-yersiz zamanlarda yer çekiminden sıyrılarak gök yüzüne yükseldiği anlardan biriyle. Jonathan ve Martha Kent’in panik ve çaresizlikle Clark’ın bu değişimleri karşısında çözüm arayışlarını, onu telkin etmeye çalışırken kendilerini anlamsızlıklar içinde bulmalarını Max Landis büyük bir ustalıkla kelimelere dökerken, Dragotta da son derece uyumlu çizimlerle hikayeye eşlik ediyor.

Serinin devamında gelecek sayılarla ilgili küçük ipuçlarını aşağıdaki kısa Max Landis röportajından edinebilirsiniz ancak ilk sayıda okuyacağınız her diyalogda yazarın hayal gücünü bir hayli zorladığını hissedebiliyorsunuz.  Bugüne dek sayısız Superman hikayesi yazılmışken aklınızdan bütün bunları silip uzaylı küçük bir çocuğun o “ilk anlarda” neler hissedebileceğini, yakınındakilerin nasıl tepki verebileceği üzerine Max Landis gayet iyi çalışmış ve bunu okuyucuya son derece iyi yansıtmış.

Spoiler vermekten çekinerek elimden geldiğince tasarruflu cümleler kurmaya çalışıyorum ancak bütün güzelliği diyaloglarında ve tabii ki masalsı çizimlerinde yatan “farklı” bir hikayeyi bu şekilde anlatmak ve övmek bir hayli zor. Bu serinin Superman adına yayınlanan en iyi işlerden biri olarak her zaman kitaplıklarda yer bulacağına şimdiden inancım tam. Sadık Superman okuyucuları zaten çoktan bu seriyle tanışmışlardır bile. Fakat American Alien tüm çizgi roman severlerin kesinlikle bayılacağı bir yayın olmuş.

Max Landis ile Superman: American Alien üzerine güzellemeler:

Max, Bu seri nasıl ortaya çıktı?

Küçüklüğümden beri Superman’i ilgiyle takip ettim. Yıllar geçtikçe ve ben büyüdükçe yavaş yavaş Superman karakterinin farklı yönlerini de kendimce keşfetmeye başladım. Superman’le yollarımızın profesyonel manada kesişmesi ilk olarak kısa filmim “The Death And Return of Superman” ile oldu. Ardından ismim Clark Kent ile daha fazla anılmaya başlandı ve DC bu proje için benimle iletişime geçti.

Toplamda yedi sayı sürecek bu serinin öyküsü hakkında biraz bilgi verebilir misin?

Aslında bu bir öykü değil. En azından kendi hayatınızı ne kadar öykü olarak tanımlarsanız bu da o kadar öykü sayılır. “American Alien” klasik bir Superman macerası olmanın ötesinde Clark Kent’in hayatından farklı kesitler içeren yedi ayrı hikayeyi anlatıyor. Clark’ın kişisel gelişiminde önemli rol oynayan, fakat hiçbiri için “onu bugün olduğu kişi yapan” şey diyemeyeceğiniz yedi farklı hikaye.

American Alien’ın her sayısında farklı bir çizerle çalışmak zor olmadı mı?

Aslında hayat da farklı çizerler içermez mi? Clark’ın hayatından, birbirinden tamamen farklı yedi ayrı kesiti ele alıyoruz. Kendimizden örnek vermek gerekirse sekiz yaşınızda yaşadığınız bir olayı aynı heyecan ve ruh haliyle on sekiz yaşınızda anlatamazsınız. Tüm hikayelerin aynı çizerin elinden çıkması bence sadece zaman kaybı olurdu. Jock, Jael Lee, Tommy Lee Edwards, Nick Dragotta, Francis Manapul, Joelle Jones, Jonathan Case ve Ryan Sook’tan oluşan çizer kadromuz bana kalırsa bu işin en etkileyici yanı oldu. Editörüm ve ben her sayı için, o sayıda anlatacağımız öykünün ana temasını yakalayabilecek, oradaki duyguyu çizimlerinde yansıtabilecek nitelikte çizerleri belirleyerek ilerledik. Ve sonuç hayal ettiğimizin de ötesinde oldu diyebilirim… Şirinlik içeren öykülerde tatlı bir Clark Kent, seksi öykülerde seksi, şiddet içeren öykülerde ise acımasız…

Son olarak okuyuculara Superman: American Alien hakkında söylemek istediğin bir şey var mı?

Elbette, hemen gidip alın!  İlk sayı içinizi ısıtan bir öykü. İkincisi acımasız, üçüncüsü seksi, dördüncüsü sizi düşündürecek, beşincisi heyecanlandıracak, altıncısı ağlatacak ve yedinci sayı… Yedinci sayı bugüne kadar Clark Kent’in verdiği en şiddetli savaşa sahne olacak. Vereceğiniz paraya değeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Bu proje on yaşımdan beri hayalimdi. Hadi, bu yolculukta siz de bana ve Clark’a eşlik edin.

Celal Karademir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman,...

Three Jokers: Bir Bat Family İncelemesi

  Three Jokers, 2020 yılında DC’nin Black Label adı altında yayınladığı, Geoff Johns...

This One Summer

Arkabahçe’yi Facebook sayfasından takip edenler veya dükkanımıza uğrama...

Hulu ve Marvel Howard the Duck ile Birlikte 4 Animasyon Serinin Onayını Verdi

Uzun zamandır duyduğumuz en büyülü haberi yazacağım hiç aklıma...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...