This One Summer

Arkabahçe’yi Facebook sayfasından takip edenler veya dükkanımıza uğrama şansı bulan çizgi roman dostlarımız bir süredir üzerinde özellikle durduğumuz-önerdiğimiz bu kitabın ismini anımsayacaklardır.

“This One Summer” öncelikle kazandığı sayısız ödülle dikkatimizi çeken (sayfanın sonunda listelemeye çalıştık) okuma fırsatı bulduktan sonra ise son derece beğendimiz ve gönüllü tanıtımını üstlendiğimiz bir çizgi roman oldu. 2014 yazında Amerikalı yayın evi “First Second Books” tarafından piyasaya sürülen kitap kısa zamanda okuyucuların dikkatini çekerek çok satanlar listesine girdi ve uzun süre üst sıralardaki yerini korudu.

Jillian Tamaki’nin özgün çizimlerine kuzeni Mariko Tamaki’nin yazdığı hikaye ile eşlik ettiği This One Summer, Rose ve Windy adlı iki arkadaşın neredeyse bebekliğinden beri yaz tatillerini geçirdikleri Awago Beach kasabasındaki yazlardan birini ele alıyor. İki çocuğun ergenliğe adım attıkları yıllarda çevreleriyle ilgili gözlemlerini, ailevi sorunlarını, oldukça farklı ve anlaşılması zor gelen yetişkinlerin dünyasına uzaktan bakışlarını paylaştıkları bir dostluğun, son derece samimi ve akıcı bir şekilde yansıtılmasına tanık oluyoruz 320 sayfa boyunca.

Hikayenin geneli daha çok Rose üzerinden ilerlese de neredeyse kitapta yer alan tüm ana ve yan karakterler hakkında bilgiler, bu karakterlerin kişilikleri yazar tarafından hikayenin akışına ustaca yedirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki ilk bir kaç sayfayı okuduktan sonra neredeyse kitapta karşınıza çıkan herkes hakkında fikir sahibi olduğunuzu hissediyorsunuz. Fakat sayfalar ilerledikçe sürekli yeni sürprizlerle karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor bu.

This One Summer’ın başarısındaki en önemli pay sahibi olarak Jillian Tamaki’ye ayrı bir parantez açmamak haksızlık olur. Sayfalara şöyle bir göz gezdirdiğinizde sanatçının çizdiği karelerdeki balonların içi boş olsa bile hikayeyi az çok tahmin edebiliyor, kendinizi hayal kurarken bulabiliyorsunuz. Çizimler okuyucuya “orada olma hissini”ni yoğun bir şekilde yaşatıyor. Tabii Jillian Tamaki’ye övgüler düzerken yazar Mariko Tamaki’nin hakkını da teslim etmemiz gerek. Karakterler arasında gerçekleşen diyalogları okurken sık sık çocukluğunuzdan kesitleri hatırlayacaksınız.

Özetleyecek olursak Çizgi Roman ile anlatılabilecek en güzel hikayelerden birine örnek teşkil eden yapıtlardan biri olmuş This One Summer. Özellikle süper kahraman hikayelerinin dışında farklı bir şeyler arayışında olan her yaştan okuyucumuza gönül rahatlığıyla öneriyoruz.

Celal Karademir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Nezaket Zamanı: Decorum #1

Bu dünyada bir çok suikastçi katil var. Hikayemiz...

AKIRA

Akira, enfes bir cyber-punk hikâyesi. Post-apokaliptik bir destan olduğunu söylemek, hiç de abartı...

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 1: Black Glove

Modern Batman’i ve ana akım Batman çizgi romanlarını anlamak için en iyi başlangıç...

Kaptan Marvel İkinci Fragmanı Yakından İnceleme: Sır, Skrull ve Yumuşak Kediler

Marvel sinema evrenine yeni giriş yapacak olan Kaptan Marvel’ın ikinci fragmanı ile beraber bir sürü...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...