Kaçıranlar İçin: 2018’den İyi Mangalar

Frankenstein: Junji Ito Story Collection – Junji Ito

Tüm zamanların en klasik korku hikayelerinden birinin, Japon korku ustası tarafından kaleme alınması oldukça zekice olmuş. Ito, Mary Shelley’nin romanının ana hatları olan bilimsel bir araştırma için kuzey kutbu’na yolculuk eden bir kaşifin hikayesini takip ediyor ki bu da Ito’ya en iyi olduğu duygusuz realizm ve rahatsız edici korku yazma fırsatı vermiş. Bu kitap aynı zamanda Oshikiri isimli bir lise öğrencisi hakkında altı kısa hikayeyi içeriyor: Oshikiri paralel dünya için portal konumunda olan bir evde yaşamaktadır ve burada bin türlü doğa üstü saçmalalıklar yaşanmaktadır.

.

.

.

-.-

Fairy Tale Battle Royale, Vol. 1, by Soraho Ina

Okulda zorbalık gören bir ergen masal dünyasına gönderilir – fakat bu yolculuk peri masalının karanlık tarafında bir Battle Royale’dir (evet, başlık ipucu veriyor) Burada şapkalı dev mantarlar üzerinde oturup, meşe palamudundan çay yudumlamak yerine, karakterler birbirini haklamaya çalışıyordur. Hikaye dokuzuncu sınıfa giden Kuninaka Aoba’nın büyülü bir kontrat imzalaması sonrası tavşan yuvasından düşmesi ile başlar. Ancak varmış olduğu Harikalar Diyarı savaş ve rekabetle doludur. 

-.-

.

.

.

.

Wonderland, Vol. 1, by Yugo Ishikawa

Lise öğrencisi Yukko bir sabah uyandığında kendini mini-minnacık halde bulur. Bu kulağa tatlı gelse de hikaye, küçük olmanın getirdiği sonuçlar kendini göstermeye başladıkça öykü rahatsız edici bir hale geliyor. Kedisi anne-babasını gözlerinin önünde öldürdüğünde, Yukko dünyasının ölümcül tehlikelerle dolu olduğunu farkeder. Oyuncak bebeğinin kıyafetlerini giyen, sadık köpeği Pocco’yu süren Yukko, diğer korkmuş ve saldırgan küçük insanları bulmak için yola çıkar. Kendine yeni arkadaşlar edinir: bunlardan biri anime karakteri gibi giyinmiş garip bir kızdır. Diğer yandan ordunun minik insanları toplayıp, onlara gaz verdiğine şahit olur. Wonderlands karanlık ve çarpıcı tarzıyla hayatta kalma hikayelerine farklı bir açı getiriyor.

.

.

.

.

Dr. Stone, Vol. 1, by Riichiro Inagaki and Boichi

5 senedir hoşlandığı kıza tam ilan-ı aşk edecekken; kahramanımız Taiju dünyadaki herkes ile beraber taşa dönüşür. 3.700 yıl sonra bir şekilde kabuğunu kırıp dünyada hayatta kalan bir diğer kişinin de arkadaşı Senku olduğunu öğrenir. Hatırladığı dünya uzun süre önce toz duman olmuştur ve Senku onu en çabuk şekilde geri getirmeye çalışıyordur. Başka insanlar da dirilmeye başladıkça, ortalık hızlı bir şekilde karışmaya başlar. Bu manga garip bir şekilde öğretici. İçinde ergen kahramanın zamanı geri çevirme serüveninin yanı sıra kimya ve tarih ile ilgili aydınlatıcı bilgiler de yer alıyor.

.

.

.

.

.

Radiant, Vol. 1, by Tony Valente

Tony Valente Japon olmayıp, işlerinin Japonya’da yayınlandığı çok az kişiden biridir. Hatta radiant ilk olarak Valente’nin memleketi olan Fransa’da yayınlanmış ve 2013’te Japonya’da basıldığında büyük ilgi görmüş (animeye de uyarlandı). Bu seride anlatılan dünya, uzaydan gelen Nemesis adında dokunuşlarıyla insanları enfekte edip öldürebilen canavarların saldırısına uğramıştır. Geride kalanlar güçlenmiştir ve istilacıları sadece onlar alt edebilir. Ancak sıradan insanlar onlardan korkuyordur. Bütün kaliteli shonen mangalarında olduğu gibi Radiant da; bir sürü aksiyon, arsız espiriler ve ‘önemli bir görevi olan kahraman’ gibi öğeleri içeriyor ve ilk sayısı ile harika bir başlangıç yapmış gibi duruyor.

.

.

-.-

Kaynak: barnesandnoble

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Fantastic Four’un Sinema Yolculuğu

Fantastic Four çizgi romanlarının Marvel evreni içerisinde...

Three Jokers: Bir Bat Family İncelemesi

  Three Jokers, 2020 yılında DC’nin Black Label adı altında yayınladığı, Geoff Johns...

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 1: Black Glove

Modern Batman’i ve ana akım Batman çizgi romanlarını anlamak için en iyi başlangıç...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...