Mikel: Bask Paranoyasının Derinliklerinde

Gerçek, ne yazık ki, karanlıktır.

İspanya’daki Bask ayrılıkçı hareketin ortasında yer alan Mikel, kimsenin önem vermediği Miguel adındaki bir adama odaklanıyor. Ancak Mikel’in anlatacağı gibi, bazen çaresizlikten aldığınız kararlar sizi önemsizliğinize rağmen, tüm düşmanlıkların size işaret ettiği bir pozisyona sokar. Bu bir paranoya, elbette, ama paranoya, bilinmeyen sonuçlar yaratan gerçek durumlarla beslenir.

Sene 2006 ve Miguel’in hayatındaki hiçbir şey doğru gitmiyorken, bunun onu rahatsız etmesine asla izin vermiyor. Küçük köyünde para kazanmak için şeker satıyor ve gecelerini aslında hiçbir zaman bitmeyecek veya başlamayacak bir roman yazarak geçiriyor. Karısı ondan bıkmış durumda -çünkü asla faturaları ödemiyor- ama iyimserlik ve oğullarına olan sevgi onu tükenmekten alı koyuyor.

Biz aslında en başta Miguel’le tanışıyoruz, ancak bu anlattıklarımdan dört sene sonra.. Yataktan süründüğü, teröristler hakkında düşündüğü, öldürmeye hazırlandığı ve arabasını bomba bulmak için taradığı daha karanlık bir dünyada tanışıyoruz. Böyle mutlu bir adam bu kasvetli yere nasıl geldi?

İlk göstergemiz, 2007 yılına girilen yıl başı arifesi ve haberlerin iki gün önce Madrid havaalanında meydana gelen bombalamalarla ilgili bir soruşturmayı bildiren Bask ayrılıkçısı E.T.A. üzerine bir rapor. Miguel ve karısının sarhoş eğlencesine rağmen haber Miguel’in kafasına giriyor ve Bask ülkesinde bir koruma işine girmenin bireysel mali sıkıntılarını çözebileceği aynı zamanda yazılarına yeniden başlaması için bir kaynak sağlayabileceğini düşünüyor.

Miguel’in işe kolaylıkla geçişi, koruma ihtiyacının çaresizliği ile ilgilidir -ülkedeki şiddet artıp, ölüm tehditleri gittikçe durumu zorlaştırırken, işe alım ve eğitimde köşeler kesilir. Sadece politikacıların yanında silahları olan vücutlara ihtiyaçları vardır ve Miguel bu niteliğe uyar. Ve ilk gününde Mikel olmaya başlar – adını korumak için atandığı belediye başkanının tercih ettiği Bask değişimi.

Miguel, Bask ülkesinde işlerin nasıl yürüdüğünü ve oradaki pek çok insanın Miguel ve diğer korumalara düşman olarak nasıl baktığını ortağı Rosa sayesinde öğrenir. Terörist destekçilerinin uğrak yeri olan kasabadaki tek barda kahve içmek kadar sıradan bir şeyler yapmak istediğinizde bu durum hiç harika değildir. Paranoya, ailesiyle arasındaki uzaklık ilerledikçe artar yaşamlarında bir hayalet gibi oluncaya kadar devam eder.

Belçikalı yazar Bellido, dört yılını Miguel’le aynı işi yaparak geçirdi ve Mikel bu tecrübeye dayanıyor. Bellido’nun bu durumu yakalama konusundaki kaygısı, bölgenin siyasi gerçekliklerinin mevcudiyetinden çok böylesine geniş bir çatışmanın birinin kişisel yaşamına dünya görüşünü değiştirecek kuvvette girebiliyor olması üzerine.

Belçikalı çizer Vanistenpael’in tarzı Mikel’in dünyasını hatırlatıyor. Genellikle karanlık ve puslu, karakterleri domine edip ve onlara karanlık ruh hali, etkileyici yüz ve hareketli vücut dili veriyor. Şiddet anları, küçük keyifler yaşayan bu figürlerin hayatında bomba etkisi yaratıyor. Hikayede olduğu gibi bu anlar insanların gerçekte kim olduğunu tanımlayan anlar. Fakat aynı zamanda iki farklı insan gibi hissetmelerine sebep olan anlar. Miguel, Mikel’in hayaletidir ve pastel şehir manzaraları, bu hayalet için var olma yerleridir. Gerçek, ne yazık ki, karanlıktır.

Yazar: Mark Bellido
Çizer: Judith Vanistendael
Yayınevi: Self Made Hero
Sert Kapak: 368 sayfa

Satın Al

Kaynak: comicsbeat.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 1: Black Glove

Modern Batman’i ve ana akım Batman çizgi romanlarını anlamak için en iyi başlangıç...

Marvel’ın Stan Lee Anısına Hazırladığı Çizgi Romanlar Hazır.

Bugünden itibaren aldığınız çizgi romanlarda Stan Lee’ye yapılan övgüyü görmezden gelemeyeceksiniz. Neredeyse bütün...

Cybertron’da Yeni Dönem

IDW yıllardır yayınladığı Transmorfers evrenini geçen sene sonlandırdı. Hemen ardından yeni bir Transformers...

Hello Kitty Filmi Warner Bros’da Hazırlık Aşamasında

Sanrio’nun sevilen karakteri Hello Kitty’nin film yıldızı olması için Warner...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...