Americana: Yürüyorum Gündüz Gece

Kitap tipik yürüyüşün faaliyetini, yürüdüğü arazinin bazen sıkıcı, sık sık sessiz ve bu tür bir yolculukta kaçınılmaz olan mücadelelerini naif görseller sunar.

Pacific Crest Trail, sınırdan sınıra California, Oregon ve Washington’dan geçiyor ve Meksika’dan Kanada’ya yılda bir milyona yakın doğa yürüyüş yapan insanı ağırlıyor. Bu insanlardan bazıları da sınırdan sınıra yolculuk yapan yürüyüşçülerdir.

Americana‘da Luke Healy, bu yolculuğunu anlatırken ilginç bir yol izler ve anlatısını çizgi roman ve düz yazı arasında değiştirerek anlatır. Kitap tipik yürüyüşün faaliyetini, yürüdüğü arazinin bazen sıkıcı, sık sık sessiz ve bu tür bir yolculukta kaçınılmaz olan mücadelelerini naif görseller sunar. Bu teknikleri aynı zamanda küçük konuşmaları ve etkileşimleri göstermek için de kullanır.

Americana’nın nesir bölümleri genel olarak bize arka plan ve yazarın kafasında olup bitenleri verir. Bu bölümlerde Healey, Amerika ile olan ilişkisinin hikayesini doldurur ve okuyucuyu, ülke hakkındaki duygularına bağlamak için aile geçmişine geri götürür.

Her iki yolda da, Healey böyle bir maceranın en büyük iki çekiciliğini yakalar -yolculuğun yorucu ama bağımlılık yaratan işkencesi ve yolda karşılaşılan yabancılar ile kurulan iletişim. Birincisinde, okuyucu Healey ile birlikte acı çekiyor, şikayetlerini dinliyor, ağrıları, yaralanmaları ve hayal kırıklıklarını izliyor. Ve bütün bunlar birleştikçe, olayların ardındaki asıl amaç ortaya çıkıyor – başarı, dayanıklılık ve yaya olarak uzun bir yolculuğun meditatif kalitesi.

İkincisinde ise Healey, aynı yolu kullanan her dilden insanın yalnızca tek bir ortak payda da toplanma amacını yakalıyor: Bu da bütün yolu yürüme arzusu. Bu yolda düzenli yürüyüş ortaklarınız yoktur, aksine sürekli hareket eden ve durmadan karşılaştığınız arkadaşlarınız vardır. Ve bu yabancılar arasında kurulan güven düzeyi dikkat çekici ve nadirdir.

Americana, Healey’nin yolculuğu kadar epikdir. Karışık anlatı sunumları ile birlikte 300’den fazla sayfada, içinde hem yüksek duygular hem de sakin düşünceler barındırır. Böyle bir yolculuk yapmanın tüm yönlerini ele geçirir. Benzer bir yolculuğa çıkmak isteyen ya da sadece nasıl bir şey olacağını bilmek isteyen herhangi biri için mükemmel bir kitap. Healey, araziyi ve deneyimi kesinlikle yakalar, ama aynı zamanda kendi tanımını sınırlamadan anlamını da yakalar.

Yazar/Çizer: Luke Healy
Yayınevi: Nobrow
Cilt: 336 sayfa

Satın al

Kaynak: comicsbeat.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Mutluluğa Giden Yolu Bulmak: Meat and Bone

Kat Verhoeven'ın yazıp çizdiği Meat and Bone'da tekrar...

Grant Morrison’dan Death Metal’e Batman İnceleme Part 2: Batman R.I.P. & Final Crisis

Bu yazımda, Grant Morrison’ın ilk iki cildinde ve benim ilk yazımda anlattığım, Black...

Black Panther Altın Küre Ödülleri için. “En İyi Sinema Filmi” Dalında Aday Oldu

Marvel Studios’un Black Panter’i Altın Küre Ödüllerinde “En...

DC Comics’den Şubat – Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

Dc Comics daha önce hiç yayınlanmamış 12 yeni kapağı Şubat ayı içerisinde okuyucular...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...