2019’un En Sevilen 10 Mangası

Her hangi bir sıralaması yoktur

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de bu gelişmeleri takip etmeye çalışarak raflarımızı güncel tutmaya çalıştık.

Doğal olarak bazı seriler diğerlerinden çok daha fazla sattı. İşte her zaman satan 4 büyükleri saymazsak (One Piece, Naruto vs.) bu sene Arkabahçe’nin en sevdiği 10 İngilizce Manga:

1 – THE PROMISED NEVERLAND

Gerçek göründüğünden çok çok daha farklı. Sevgi dolu bir yetimhanenin arkasındaki sır açığa çıktığında yetimler Emma, Ray ve Norman’ın hayatı tamamen tepetaklak oluyor. Akıl oyunları, sağ gösterip sol vurmalar, şaşırtmacalar dolu PROMISED NEVERLAND klasik “zorluklara karşı yılmayan erkek kahramanımız gittikçe güçleniyor” temalı shonen mangalardan daha farklı bir şeyler arayanlara kesinlikle önerilir.2 – MY HERO ACADEMIA  

Süper kahramanların sıradan sayıldığı bir dünyada bir anda süper güçlere sahip olan Izuku’nun yeni nesil süper kahramanların eğitim gördüğü U.A Lise’sine başlamasını ve hem okul hem de süper kahramanlık görevlerini dengede tutmaya çalışmasını anlatan manga o kadar sevildi ki MY HERO ACADEMIA SMASH, MY HERO ACADEMIA: SCHOOL BRIEFS, MY HERO ACADEMIA: VIGILANTES, MY HERO ACADEMIA: TEAM UP MISSIONS adında yan serileri de raflardaki yerlerini almaya başladı.

Konu klasik olsa da aksiyon ve komediyi iyi biçimde harmanlayan MY HERO ACADEMIA  ileride de adından çok söz ettirecek.


3 – JUNJI ITO ESERLERİ


Tek bir eser olmadığının o yüzden listemizde biraz garip durduğunun farkındayız ancak JUNJI ITO kendi başına bir marka olduğundan ve her çıkardığı ilgi gördüğünden bir genel başlıkta toplayalım dedik.

Bizde genelde GYO ve UZUMAKI ile tanınsa da yazar TOMIE, DISSOLVING CLASSROOM, SMASHED, SHIVER, FRANKENSTEIN, FRAGMENTS OF HORROR ile tabir yerindeyse “rahatsız” “sinir bozucu” bir şeyler okumak isteyenlere “bu ne biçim hayal gücü?” dedirtiyor.
Yazarın komedi niteliğindeki eseri JUNJI ITO’S CAT DIARY: YON & MU ise özellikle kedi sahiplerinin okuması gerekenler arasında.


4 – YOUR NAME 

2016 yapımı, gişede rekor üstüne rekor kıran anime YOUR NAME’in mangası da doğal olarak çok satanlar arasında.

Farklı şehirlerde yaşayan iki lise öğrencisinin bir anda açıklanamaz bir biçimde beden değiştirmesini konu alan eser gözlerinizi dolduracak kıvamda.

Serinin ayrıca bu beden değiştirmenin kahramanlarımızın çevresindeki insanları nasıl etkilediğini anlatan YOUR NAME ANOTHER SIDE: EARTHBOUND adlı bir light novel serisi de bulunmakta.5 – GOODNIGHT PUNPUN

Onodera Punpun’un ilkokuldan yirmili yaşlarının başına kadar ki hayatını konu alan manga “büyüme, ergenleşme” mangası. Punpun ve ailesinin okuyucuya kuş olarak yansıtıldığı eser depresyon, aşk, seks, ölüm, aile, sosyal yalnızlık temalarını işliyor ki bunların hiçbiri yazar ve çizer Inio Asano’nun yabancı olmadığı konular. SOLANIN, A GIRL ON THE SHORE, WHAT A WONDERFUL WORLD, NIJIGAHARA HOLOGRAPH ile zaten bizde de çok satmış olan Asano GOODNIGHT PUNPUN ile 2019’da raflarımızda önemli bir yere sahipti.

Bu arada bir uzaylı istilası ve günlük hayatı konu alan yeni serisi DEAD DEAD DEMON’S DEDEDEDE DESTRUCTION’ın da raflarımızda olduğunu belirtelim.


6 – JOJO’S BIZZARE ADVENTURE

Joestar ailesinin farklı üyelerini ve onların sahip oldukları güçlerle doğa üstü kötülükleri yenmelerini konu alan JOJO’S BIZZARE ADVENTURE farklı aile üyelerini konu alan bölümlere ayrılmış biçimde 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanıyor. Her seride ana kahramanın adı ve soyadı “JOJO” kısaltmasını oluşturacak biçimde.

Eğer abartı, abuk subuk güçler, saçmalık, anime izlerken ve manga okurkenki kriterleriniz ise JOJO’S BIZZARE ADVENTURE kesinlikle okunacaklar listenizde olmalı.
7 – KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR

Kaguya ve Miyuki birbirlerinden hoşlanan iki gençtir. Ama gururları birbirlerine olan aşklarını itiraf etmelerine izin vermez. Peki ne yaparlar? İkisi de karşı tarafın aşkını itiraf etmesini sağlayacak planlar yapmaya başlar.

Oldukça iyi yazılmış KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR okuyucuyu kendisini özdeşleştirebileceği durumlar yarattığından hemen hemen her türün okuyucusunun zevk alacağı bir manga olma özelliğini taşıyor.
8 – DR. STONE 

Gizemli bir ışığın tüm insanları taşa dönüştürmesinin üzerinden 3700 yıl geçmiştir. Bu yeni taş devrinde eski hallerine dönen iki arkadaşın medeniyeti tekrar kurmasını konu eden manga konu olarak kısır görünse de ilerideki gelişmeler ile sizi kendine bağlıyor. Üstün zekalı Senku ile onun yakın arkadaşı saf ama güçlü Taiju, insanlığı kurtarmanın peşindeyken bu yolda dirilttikleri diğer insanların olaya dahil olmasıyla ortalık karışmaya başlar.

9 – AO HARU RIDE 

AO HARU RIDE, 17 yaşındaki Futuba’nın okul ve aşk hayatını anlatıyor. Başka bir şehre taşınmış olan ilk aşkının geri dönmesi ile başlayan olaylar Futuba’yı hayatını sorgulamaya itiyor.  

Okul dönemi, ilk aşklar, arkadaşlık gibi bilindik konular üzerine kurulu olsa da AO HARU RIDE’ı farklı kılan Futuba karakterinin yaşadığı zorlukların, çelişkilerin tüm genç kızların yaşadığı zorluklar, çelişkiler olması. İşte bu yüzden manga yapılan anketlerde ve listelerde genç kadınlara yönelik, genç kadınların kendilerinden de bir şeyler bulabileceği bir eser olarak yer alıyor.

10 – The Wize Wize Beasts of the Wizarding Wizdoms


THE GIRL FROM THE OTHER SIDE: SIUIL, A RUN  ile bizi büyüleyen Nagabe’nin yeni mangası THE WIZE WIZE BEASTS OF THE WIZARDING WIZDOMS yakın zamanda raflardaki yerini alsa da her seferinde hızla tükendi ve son anda listemize girmeye hak kazandı.

Ormanın derinliklerinde gizli bir büyücülük okulundaki fantastik yaratıkların ve bildiğimiz tanıdığımız hayvanların aşkı keşfetmelerini konu alan kısa hikayelerden oluşan, etkileyici çizimlere sahip WIZE WIZE BEASTS OF THE WIZARDING WIZDOMS, BL sevenlerin mutlaka göz atması gereken bir manga.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Le Transperceneige: Bong Joon-ho’nun Çizgi Roman Uyarlaması

Bong Joon-ho’nun Çizgi Roman Uyarlaması 1982 yılında Casterman şirketinin yayımladığı...

AKIRA

Akira, enfes bir cyber-punk hikâyesi. Post-apokaliptik bir destan olduğunu söylemek, hiç de abartı...

Mutluluğa Giden Yolu Bulmak: Meat and Bone

Kat Verhoeven'ın yazıp çizdiği Meat and Bone'da tekrar...

Bu Eylül Çıkacak Olan Superman Sayıları İçin İkili Tehdit.

Yeni bir Anti-Superman kötü kahramanı bu Eylül’de sahneye çıkıyor Yazar:...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat belli serilere uzak kalmış kişilerin akıllarındaki soru hep "Ben...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...