101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Teenage Mutant Ninja Turtles #101

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat belli serilere uzak kalmış kişilerin akıllarındaki soru hep “Ben bu seriye nereden başlamalıyım?” olur. Bu çok doğal çünkü özellikle amiral yayıncılar DC ve Marvel’ın evrenleri o kadar event’lerle, crossover’larla, reset’lerle doludur ki, ne kadar yakından takip ederseniz edin bir yerden sonra ipin ucu kaçıyor. Marvel ve DC evrenlerine benzer IDW çatısı altında oluşmuş bir evren daha var. O da Teenage Mutant Ninja Turtles evreni. Dile kolay 200’ün üstünde sayı, iki ana seri ve onlarca mini seri tam 9 yılın hasılatı. Yani DC’nin New 52‘yla aynı yaşta bir seri. Tek fark DC bu zamana kadar bir sürü kriz yaşadı serilerinde ve New 52’dan eser kalmadı. O yüzden Teenage Mutant Ninja Turtles‘ın bu zamana kadar iptal edilmeden gelebilme başarısı bir takdiri hak ediyor. Peki gelelim akıllardaki soruya; bu kadar yaşanmış olaydan sonra Teenage Mutant Ninja Turtles‘a başlanır mı?

Evet, evet, evet. Eğer bir seriyi en baştan kaçırınca okuyamama obsesifliğiniz varsa, onu şöyle göz ardı edebilirsiniz. Bir kere 101’inci sayıda yeni bir baş yazar var, Sophie Campbell. Kendisi trans bir kadın üstelik, seriye birçok farklı bakış açısı katacağından şüphem yok. Ki serinin geçmiş sayılarında ve mini serilerde de bir çok kez yazmış bir isim. Onun dışında başlamanız için bir diğer sebep, her seride büyük bir olay olduktan sonra sular durulur, yeni okuyucuları da kaçırmamak için yavaş bir olay örgüsü yazılır ve bir sonraki devasa olaya hazırlanılır. O yüzden eğer bu yazının konusu büyük olaydan sonraki 101’inci sayı değil de büyük olaydan önceki 84’üncü sayı olsaydı o zaman derdim ki “Ya en baştan okuyun, ya bekleyin.”

Fakat biz ninja kaplumbağaları küçüklüğümüzden beri tanıyoruz, bu seride bazı farklı hikayelere konu olsalar da Bebop’un kim olduğuna, Shredder’ın amacına vs… hakimiz zaten. Sizin yapmanız gereken tek şey eski dostlarınız ne haldeymiş merak ediyorsanız 101’inci sayıyı alıp okumanız. Kendinizi serinin içindeki gibi yeni mutant olmuş ve etrafı tanımaya çalışan bir insan olarak da görebilirsiniz. Evet, yazının başından beri bahsettiğim büyük olayda kötü bir mutant şehre mutant bombası atıyor ve şehrin belli bir kısmı mutanta dönüşüyor. Mutantlar özel bölgede yaşamlarını sürdürüyorlar, fakat açlık, sefalet ve yeni güç hakimiyetleri işin içinde.

“Hmm, çok da karmaşık değilmiş ama beşinci bir kaplumbağa mı var ben mi yanlış görüyorum?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, beşinci bir kaplumbağa var. İsmi Jennika. Eskiden Foot Clan’ının bir üyesiyken yaralanıyor ve Leonardo’nun verdiği kanın mutasyona uğratması sonucu hayatı kurtuluyor. Kendisi hala yeni mutant hayatına alışmakta fakat usta Splinter’ın ölümüyle dağılan ekipten sonra yeni amacını bulmaya çalışıyor. Ve sonuncu evet, Usta Splinter öldü. Kendisini büyük savaşta feda etti. Ardında bıraktığı çocukları hala ölümüyle nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar.

Kısacası ninja kaplumbağaların önünde daha uzun bir yol var. Hala seriye başlamak için çok geç değil. Ama olur da en baştan okumak isterseniz tabi ki çok güzel hikayelere sahip bir seri, fakat hem zaman hem maddi maliyete sebep olacaktır.

Yazar ve Çizer: Sophie Campbell
Renklendirme: Ronda Pattison
Yayıncı: IDW

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Fantastic Four’un Sinema Yolculuğu

Fantastic Four çizgi romanlarının Marvel evreni içerisinde...

BLACK HAMMER

Lemire ile tanışmam Gon Çizgi Roman bünyesinde çalıştığım dönemde sipariş ettiğim Top Shelf...

DC Comics’den Şubat – Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

Dc Comics daha önce hiç yayınlanmamış 12 yeni kapağı Şubat ayı içerisinde okuyucular...

Bu Eylül Çıkacak Olan Superman Sayıları İçin İkili Tehdit.

Yeni bir Anti-Superman kötü kahramanı bu Eylül’de sahneye çıkıyor Yazar:...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat belli serilere uzak kalmış kişilerin akıllarındaki soru hep "Ben...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...