Sanki Sit-Com’da Yaşıyormuşcasına: Wanda’s Vision Fragman İncelemesi

Marvel Studios pandemiden en fazla etkilenen stüdyolardan biri oldu. MCU ortak bir hikaye anlattığı için içerisindeki tüm yapımlar, biri ertelense dahi sıralı şekilde ertelenmek zorunda kaldı. Artık dizilerinde denkleme girmesiyle ortak anlatı daha da büyüdü ve bu sıralı anlatıya dizilerde katıldı. Normal şartlar altında Black Widow-The Falcon and The Winter Soldier-Eternals-WandaVision şeklinde gidecek iken The Falcon and The Winter Soldier ve Eternals denklemden çıktı. Black Widow’un akıbeti ise henüz belli değil.

Üzerinde konuşacağımız WandaVision fragmanından önce MCU’nun dizi konseptinden de bahsetmemiz lazım. Daha önce ABC’de yayınlanan Agents of S.H.I.E.L.D., Netflix’te yayınlanan Daredevil ve Jessica Jones gibi dizilerden çok daha farklı bu diziler. Disney+’da yayınlanacaklar ve her şeyden önemlisi Marvel Studios tarafından yapılacaklar. Diğer diziler Marvel Studios tarafından yapılmadı, kreatif anlamda Kevin Feige’nin vizyonunu taşımadı ve MCU filmlerine entegre edilemedi.

Phase 4 ile birlikte Disney+’da yayınlanacak bu diziler ise tamamen MCU ile entegre olacak. Filmler dizileri, diziler filmleri direktman etkileyecek. Diziler ile MCU’ya katılan karakterler filmlerde devam edebilecek. Bu dizilerin bir kısmı mini dizi olacak, bir kısmı devam sezonları alacak. WandaVision mini dizi olacak işlerden.

Bu dizilerle ilgili olarak söyleyeceğim son şey ise prodüksiyon kalitesi olarak filmlerden asla geri kalmayacağız. Tamamen film bütçesi ile bu diziler çekiliyor. Sezon başı 150 milyon dolar civarı bir bütçeden bahsediliyor. Bu da bölüm başı 25 milyon gibi bir rakam eder. Game of Thrones ve The Mandalorian gibi dizilerin bile çok çok üzerinde bir bütçe bu.

Fragman daha önce seyirciye bahsedildiği gibi tam bir sit-com olarak açılıyor. Gülme efektinin kullanılmasına kadar dizinin bir kısmının sit-com olacağı söylenmişti. Aynı şekilde buna tanık oluyoruz. Wanda ve Vision’un güzel, mutlu bir aile tablosu var. Ama kısa süre içerisinde bu tabloda bazı çatlaklar oluşuyor. Kahramanlarımız bazı şeyleri hatırlamıyor. Hatırlamadıkları için, içinde bulundukları gerçeklik sallanmaya başlıyor.

Dizide belli ki bir çok zaman dilimi göreceğiz. 60’lı yıllar, 70’li yıllar 80’li yıllar estetiğine sahip sahneler var. Bunlar farklı dönemlerin sit-com’larından esinlenecek. Bu sahnelerde Wanda ve Vision dışında bir ortak karakter daha var. O da Kathryn Hahn tarafından canlandırılan karakter. Karakterin kim olduğu resmi olarak açıklanmasa da Agatha Harkness olduğunu tahmin etmek mümkün.

Wanda bir paralel evrende ya da cep evrende dizideki süreçleri yaşayacak. Bu evreni kendisinin mi oluşturduğunu yoksa başka birinin mi oluşturduğu şu an için belli değil. Belki de Agatha Harkness tarafından oluşturulmuştur ya da Harkness tarafından orada tutsak ediliyordur. Fragmanın sonlarına doğru gerçek dünyayı da görebiliyoruz. S.W.O.R.D. ekipleri muhtemelen bu cep evrenle dünya arasında bir etkileşim fark edecek. Belki de wanda kaçmaya çalışırken bazı olaylar S.W.O.R.D.’un dikkatini çekecek.

Ayrıca bahsetmek istediğim bir karakterde fragmanda görünen ve tarladan gerçek Dünyaya uçan kadın. O karakter Monica Rambeau. Karakteri daha önce Captain Marvel filminde izlemiştik. 90’lı yıllarda geçen filmde çocuk haliyle görmüştük. WandaVision’da ise büyümüş ve S.W.O.R.D. ajanı olmuş haliyle göreceğiz. Rambeau, çizgi romanlarda Captain Marvel ismini bile taşımış önemli bir karakter. Bu dizide güçlerini kazanıp, MCU’da kahraman olarak görünme ihtimali çok yüksek.

WandaVision dizisi bizi doğrudan Doctor Strange in The Multiverse of Madness filmine götürecek. Hatta Doctor Strange’in bir bölüm dahi olsa dizide gözükmesi bekleniyor. Şu an için bu bağlantının nasıl olacağını bilemiyoruz ama bazı tahminlerde bulunabiliriz.

Çizgi romanlarda büyü temelli olmak üzere Wanda hamile kalıyor. Wanda ve Vision’ın ikiz çocukları oluyor. Bebeklerin gerçek olmadığı Agatha Harkness tarafından ortaya çıkartılıyor. Daha sonra ise bebekler Wiccan ve Speed olmak üzere reenkarne olarak Dünyaya geri dönüyorlar ve Young Avengers’a katılıyorlar.

İşte özellikle bu nokta dizi ve filmin kesişmesi için çok kritik olabilir. Zira bu çocukların reenkarne olmasındaki en önemli faktör Marvel evreninin en önemli karakterlerinden iblis Mephisto. Ki kendisi Doctor Strange’in büyük düşmanlarından biri olur. Tabi Wanda’nın başına gelenlerin arkasında Mephisto olabilir. İkinci Doctor Strange filminde çıkması beklenen Nightmare olabilir. Şahsi tahminim olan Chthon olabilir. Bu noktada Marvel Studios’un yaratıcı anlamda hikayeyi nereye götürmek istediği önem kazanıyor.

WandaVision şu anki haliyle MCU’da gördüğümüz her işten çok daha farklı duruyor. Potansiyeli büyük bir proje. İlk yayınlanacak MCU-Marvel Studios dizisi ve ilk yayınlanacak Disney+ MCU işi olarak sırtında yükler taşıyor. Ama fragmanın bu konuda başarılı olduğunu söylemek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

This One Summer

Arkabahçe’yi Facebook sayfasından takip edenler veya dükkanımıza uğrama...

101’inci Sayı Bir Seriye Başlamak İçin İyi Bir Nokta Mı?

Çizgi roman sektörüne uzak kişilerin veya çizgi roman sektörünü yakından takip eden fakat...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden...

HOKA-HEY*

Viki tarzı genel bir ön bilgi vermek gerekirse Scalped, Jason Aaron tarafından yazılmış...

En Çok Okunanlar

2019’un En Sevilen 10 Mangası

2019 hem sevilen serilerin devamı hem de yeni, dikkat çekici mangaların raflarda yer alması açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Biz de...

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Yazar Donny Cates son açıklamalarında Venom #11 içeriği yüzünden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. “Az önce...

Junji Ito’nun No Longer Human’ı İnsanların Akılsız Davranışlarını İç Karartıcı Izdırap Dolu Bir Hikayeye Çeviriyor

Osamu Dazai, Japonya'nın en çok satan ikinci romanı olan No Longer Human (Türkçesi İnsanlığımı Yitirirken) yazarı...

War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel...

Wonder Woman #750 Kapak Galerisi

1941 yılında All Star Comics #8'de yaptığı çıkıştan bu yana Wonder Woman, DC Universe için anahtar karakterlerden biri oldu.

Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Üretim Süreci Üzerine

Geçtiğimiz günlerde 7 Mart’ta dükkanımızda Reinhard Kleist ile imza günü düzenledik. Ülkemizde Nakavt!, Boksör, Havana, Nick Cave, Olimpiyat Rüyası, Berlin Efsaneleri, Castro...